Erdoğan öğrencileri hedef gösterdi, polis kampüse girdi!

Erdoğan öğrencileri hedef gösterdi, polis kampüse girdi!

Erdoğan’ın Boğaziçili öğrencileri terörist ilan ederek hedef göstermesinin ardından polis kampüs kapısına barikat kurdu, öğrencileri darbederek gözaltına aldı, kampüs içine de girerek terörünü tırmandırdı, en az altı öğrenci gözaltına alındı

Faşist iktidar koalisyonu ortaklarının terörist sıfatlı meslekler-durumlar türetmekte yarıştıkları bugün, Bahçeli kebapçıları “bölücü” olarak tariflerken, AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan da öğrencileri hedefe çakarak, “Böyle öğrenci olmaz. Bunlar olsa olsa ancak üniversitenin içine sızmış teröristlerdir” diye konuştu. O konuşur konuşmaz da Boğaziçi Üniversitesi’nin kapısına polis yığınağı yapıldı ve ilk önce dört öğrenci gözaltına alındı. Bunun üzerine öğrenciler eyleme geçerek, kayyum politikalarına karşı direneceklerinin altını bir kez daha çizdi. Bir süre sonra polis kampüs içine girerek başka öğrencileri de gözaltına aldı, gözaltı sayısının altı olduğu belirtildi.

Öğrenciler dün 2021 girişli hazırlık öğrencileriyle kayyumluk dedikleri rektörlük binası önünde açıklama yapmış, burada özel güvenlikçiler tarafından darbedilmiş, kayyum rektör Naci İnci’nin yanına yaklaştırılmamışlardı. İnci’nin aracına da yaklaştırılmayan hatta üzerlerine araç sürülen öğrenciler, bu duruma da tepki göstermişlerdi. Kayyumluk önündeki eylemlerinin ardından pankartlarıyla Güney Kapı’ya yürüyüp basın açıklamalarını gerçekleştirmişti.

Erdoğan, öğrencilerin dün yaşadıkları özel güvenlik terörüne tutum almalarını bugün akademik yıl açılışı için Saray’da yaptığı konuşmada hedefe çaktı ve gerek barınamıyoruz diyen gerekse kayyum rektör politikalarını protesto eden öğrencileri terörist ilan etti:

Bazılarının her konuda olduğu gibi yükseköğretim konusunda da yapılanları takdir etmek gibi bir derdi olmadığını üzüntüyle takip ediyoruz. Hele hele rektörünün arabasının üstüne çıkıp orada tepinen öğrencilerin olduğu bir Türkiye’yi ben kabullenemiyorum. Böyle öğrenciler bize gerekmez. Rektörünüz aracın içinde, siz önünü kesiyorsunuz ve daha sonra da aracın üzerine çıkıp tepinmeye başlıyorsunuz. Böyle bir öğrenci olamaz. Bunlar olsa olsa ancak üniversitelerin içine sızmış teröristlerdir.

Erdoğan’ın bu açıklaması üzerine bugün okulun kapısına polis yığınağı yapıldı ve dört öğrenci gözaltına alındı.

Gözaltına alınanların derhal serbest bırakılması için Güney Kapı önüne yürüyen Boğaziçi Üniversitesi öğrencileri, “Gözaltılar, tutuklamalar, baskılar bizi yıldıramaz!” ve “Direne direne kazanacağız!” sloganı attılar. 

‘Bizi ezmeye çalışanların bir sonraki sefere arabasına çıkmayacağız’

Öğrenciler Güney Kapı önünde oturma eylemi yaptı. AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından hedef gösterilen öğrenciler iktidara seslendi ve şöyle dedi: “Biz halkız, bizi ezmeye çalışanların, sömürenlerin bir sonraki sefere arabasının üstüne değil kafalarının üstüne çıkacağız.”

‘Sessiz kalmayacağız’

Öğrenciler tarafından yapılan ortak açıklamada ise “Bugün yine Boğaziçililer olarak emniyete çağrılma, gözaltı, polis işkencesi ve ablukasıyla karşı karşıyayız. Okulumuzda varlığı bile hukuksuz kimselerin, araçlarıyla bizleri ezmesine izin vermediğimiz için. Biz korkmuyoruz, korkmayacağız. Hepimizi terörist ilan etsin, herkesi gözaltına alsın, Türkiye’deki insanlar olarak bıktık, sessiz kalamayacağız” denildi. 

Saatlerdir okulun kapısında çevik kuvvet polisinin barikatının olduğunu belirten öğrenciler, “Bir arkadaşımız okulumuzun yakınından gözaltına alındı, sebebi Erdoğanın izlediği bir videoda yer almasıydı. Okulumuza yeni gelen öğrencilere açılan oryantasyon programı gününde kapıya dizilen polisler, arkadaşlarımızı tutuklamak için bekliyorlar. Biz de yine arkadaşlarımızın isimlerini internetten takip ediyoruz, onlar iyi mi diye arıyoruz. Boğaziçi üniversitelikten bir süredir çıkmıştı ama faşist polis devletleri her yerde faşist” ifadelerini kullandı.

‘Kayyumlar gidecek biz kalacağız’

Öğrenciler açıklamada, “Ama biz haklarımızı savunuyoruz, savunacağız. Biz öğrenciyiz, burası bizim okulumuz, burası bizim toprağımız, biz halkız. İstediğimiz çok basit, sesimizi duyun, arkadaşlarımızı serbest bırakın. Kayyumlar gidecek biz kalacağız” diye vurguladı.


Yorum yap

E-Mail adresiniz yayımlanmayacak. İşaretli alanları doldurmanız zorunludur *

Yanıtı iptal et

İlgili yazılar