Ergün Atalay milyonlar adına asgari ücretteki kırmızı çizgiyi belirledi: 4 bin TL!

Ergün Atalay milyonlar adına asgari ücretteki kırmızı çizgiyi belirledi: 4 bin TL!

Haftalardır rakam telaffuz etmeyen Türk-İş Genel Başkanı Ergün Atalay, bugün milyonlarca işçi adına rakam konusundaki kırmızı çizgilerinin 4 bin TL olduğunu açıkladı!

12 adet tuvalet kağıdının en ucuz denilen A 101’de bile 50 TL olduğu, en temel gıda maddelerinden sütün-peynirin öncesi bir yana sadece bugün bir anda yüzde 40 oranında zamlandığı, kiraların dudak uçuklattığı, ısınmanın tatlı bir hayale dönüştüğü, yemek yapmak için gerekli yağa ulaşmanın giderek imkansızlaştığı bu koşullarda Türk-İş Genel Başkanı Ergün Atalay, milyonlarca işçi ve ailesi adına asgari ücretteki kırmızı çizgiyi belirledi: 4 bin TL! İnsanın “yuh” bile diyesi gelmiyor!

Haftalardır bir rakam belirlemekten ısrarla uzak duran ve belli ki hükümet cephesinin “fevkalade zam gelecek” manipülasyonlarına fazlasıyla bel bağlayan Atalay, kazın ayağının öyle olmadığını dünkü toplantıda anladı. Şimdi de hükümetin kulağına fısıldadığı 4 bin TL’yi işçilerin kırmızı çizgisi ilan ederek işin içinden sıyrılacağını sanıyor.

İşçinin ve ailesinin midesine girecek gıdaların ekmek ve soğan üzerinden hesaplandığını, asgari ücretin de aslında sadece bunu karşılayacak bir tarife olduğu, dün uzlaşma sağlanamayan 3. toplantı sonrasında açıklama yapan Çalışma Genel Müdürü Nurcan Önder tarafından da itiraf edilmişti:

Yaptığımız hesapta Hacettepe tarafından verilen parametrelere göre rakamları karşılaştırdık. Bu rakamlara göre, 2 bin 979 lira ile 3 bin 567 lira arasında eski formüle göre değişiyor. TİSK bu rakamı 3 bin 100 lira olarak daha uygun buluyor. 3 bin 567 liraya Türk-İş diyor ki ben daha farklı besin kaynaklarını tercih ederim diyerek bu rakam da 3 bin 900’ün altına düşmez diyor. Bugün için net bir tarih henüz belirleyemedik. Bu sene üçüncü toplantıyı ilk defa bu kadar erken yaptık. Dördüncü toplantı karar toplantısı olacak. Üç tarafa da uygun olan bir tarihte son toplantıyı yapacağız.

Asgari ücretin işçi ve ailesinin midesine girecek besin maddesi kalemlerine göre hesaplandığını, o midelere gireceklerin sınıflara göre değiştiğini, işçilerin aza rıza göstermeleri gerektiğini ve TİSK’in buna göre rakam telaffuz ettiğini anlatan bu sözlerin ardından Atalay da midemize girenlerin tutarını birkaç level yükselterek asgari ücrette kırmızı çizginin 4 bin TL olduğunu açıkladı. Haftalar sonra…

Seyirci mi kalacağız, artık beklenti yaratacak sözlerin de sonuna geldi, oysaki zamlar hiç durmuyor…


Yorum yap

E-Mail adresiniz yayımlanmayacak. İşaretli alanları doldurmanız zorunludur *

Yanıtı iptal et

İlgili yazılar