Ergün Atalay’dan bir asgari ücret açıklaması daha!

Ergün Atalay’dan bir asgari ücret açıklaması daha!

Türk-İş Genel Başkanı Ergün Atalay’ın asgari ücrete ilişkin her açıklaması, işçi sınıfının kendi göbeğini kendisinin kesmesi anlamı taşıyor!

Türk-İş Genel Başkanı Ergün Atalay, son günlerde asgari ücret konusunda aynı cümlelerden oluşan açıklamalar yapıp duruyor: Milletin yüzünü güldürecek bir teklif getirsinler ve bu iş fazla uzamadan en geç Aralık ortasına kadar bitsin.

Asgari Ücret Tespit Komisyonu’nun eşitsiz yapısından dem vuran, rakam açıklayan diğer sendikaları gerçekçi olmadıkları ve beklenti yarattıkları manasına gelen sözlerle itham eden Atalay’ın bu açıklamalar içindeki en radikal yorumu Asgari Ücret Tespit Komisyonu’nun 12 Eylül’den kalan antidemokratik bir komisyon olduğu, yapısının değiştirilmesi gerektiği.

Tüm açıklamalarında patronlara da devlete de “makul bir rakam teklif edin, bu iş uzamadan bitsin” çağrısı yapan Atalay, bu sürecin aslında Türkiye’nin en büyük toplu pazarlık süreci olduğunu kaydetmesine rağmen, bunun aynı zamanda grev hakkının kullanılmasını zorunlu kıldığını belirtmedi.

Krizin ulaştığı boyutların kontrol edilemez düzeye geldiği bu koşullarda verilen her teklifin enflasyon karşısında hızla eriyeceği, o nedenle gerçek enflasyona göre belirlenen bir rakam olmazsa kabul etmeyeceklerini net bir şekilde söylemedi. Dolayısıyla asgari ücretin belirlenmesinde grev de dahil tüm eylem biçimlerini kullanmanın en azından gerekliliğini ifade etmekten özenle kaçındı. Belli ki işçi sınıfının kulağına kar suyu kaçırmak istemedi.

Üstüne üstlük rakam zikredenleri “Bunları söylemek kolay. Ben de güzel bir rakam söylerim ama söylediğimiz ile aldığımızın arasında uyum olması lazım. Biz de yıllardır buna dikkat ediyoruz. Ayın 1’ini bekliyoruz.” diyerek aslında beklenti yaratmakla itham etti. Yaratılan beklentiden bile korktuğunu ya da rahatsız olduğunu gizleme gereği duymadan… Kendilerinin nasıl bir teklif verdikleriniyse sır gibi sakladı.

Devlet cephesinden gelecek teklifi beklediklerini, yüzde 100’ü değil ama yüzde 90’ı memnun edecek bir teklif gelirse evet diyeceklerini söyleyen Atalay, böyle bir teklif gelmezse ne yapacakları konusunda “Eğer gelmezse katılmadığımızı ifade ederiz” dedi. “Gelmezse”nin arkasını bırakalım grevi, herhangi bir eylemle yanıt verecekleri şeklinde bile getirmedi.

Atalay’ın kurduğu tüm cümleler, işçi sınıfının kendi göbeğini kendisinin kesmesi gerçeğini bir kez daha hatırlatmak dışında bir anlam taşımıyor.


Yorum yap

E-Mail adresiniz yayımlanmayacak. İşaretli alanları doldurmanız zorunludur *

Yanıtı iptal et

1 Yorum

İlgili yazılar