‘Erkek devlet şiddetine karşı isyandayız’ demek tutuklanma gerekçesi

‘Erkek devlet şiddetine karşı isyandayız’ demek tutuklanma gerekçesi

25 Kasım broşürlerinde yer alan ‘Erkek devlet şiddetine karşı isyandayız’ cümlesi, mahkeme tarafından ‘devleti aşağılama’ olarak görüldü. Mahkeme, gözaltına alınan altısı kadın yedi kişiyi tutukladı

Devletin kadın politikaları ortadayken ve bu politikalar kadın katillerinin mahkemelerden iyi hal almalarına ya da toplumsal tepki olmasa cinayetlerin üzerinin kapatılarak, katillerin aklanmasına somut bir şekilde yansıyorken bu gerçeğin adını koymak suç olabiliyor. AKP’li devletin kadın dinamiğinden duyduğu rahatsızlığın dile gelmiş son ifadesi de 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele Günü’ne çağrı amacıyla Esenyurt’ta dağıtılan broşürlerde yer alan ‘Erkek devlet şiddetine karşı isyandayız’ cümlesi nedeniyle gerçekleşen tutuklamalar oldu. Mahkeme bu cümleyi “devleti aşağılama” olarak değerlendirerek, 6’sı kadın 7 kişiyi tutukladı.

MA’nın haberine göre 24 Kasım’da Esenyurt Cumhuriyet Meydanı’nda 25 Kasım’a dikkat çekmek ve kadınları alanlara davet etmek için bildiri dağıtan altısı kadın yedi kişi gözaltına alındı. Kıraç Polis Merkezi’nde bir gün gözaltında tutulan yedi kişi çıkarıldıkları Büyükçekmece Adliyesi’nde savcılık tarafından “Örgüt propagandası yaptıkları” gerekçesiyle tutuklama talebiyle mahkemeye sevk edildi. 3’üncü Sulh Ceza Mahkemesi ise “devleti aşağılama, halkı kin ve düşmanlığa teşvik etmek” gerekçesiyle yedi kişinin tutuklanmasına karar verdi.

Kararda, dağıttığı el bildirisinde yer alan “devlet şiddetine karşı isyandayız” sözcüğünün özelikle yer alması dikkati çekti.

Mahkemenin verdiği tutuklama karar şöyle:

Suçun vasıf ve mahiyeti mevcut delil durumu, dağıtılan broşür metni içeriğinin Türkiye Cumhuriyeti Devletini vatandaşlarına şiddet uyguladığı yönünde ve halkı kin ve düşmanlığa tahrik edici söylemlerin bulunduğu, tespit edilmiş ‘devlet şiddetine karşı isyandayız’ şeklinde ifadelerinin bulunması, değerlendirildiğinde şüphelilerin üzerine atılı suçu işlediklerine ilişkin kuvvetli suç şüphesini oluşturacak somut delillerin bulunması, bu aşamada adli kontrol hükümlerinin yetersiz kalacağı anlaşılmakla şüphelilerin CMK’nın 100 ve devamı maddelerinden ayrı ayrı tutuklanmalarına.


Yorum yap

E-Mail adresiniz yayımlanmayacak. İşaretli alanları doldurmanız zorunludur *

Yanıtı iptal et

İlgili yazılar