Ermiş

Ermiş

Hümanizmin, hoşgörünün, naif bir dille anlatıldığı “her şeyi sevin” düsturuyla hareket eden kitap fazlasıyla yalın ve incecik.

Halil Cibran

Hermes sözcüğü ermes, hermis ve heramis biçimlerinde de söylendiği gibi, Anadolu Türkçesine ermiş olarak girmiş ve tanrıya kavuşma halinin adlarından biri olarak benimsenmiş. Böylece tasavvufun en temel kavramı ve amacı “ermiş” olmuştur.

Yazar kitabında halka hitap ediyor, sorular ve cevaplarla yüklü bu kitap kişisel gelişim kulvarında yer almalıdır.

Nasihati bol içerik, eski deyimlerle süslü konuşmalar ve ilginç örnekler okurun ilgisini diri tutuyor.

Kitap 20. yüzyılda Amerika’da en çok okunan kitaplardan biridir. Elvis Presley yazarı ve kitabı o kadar çok severmiş ki zaman buldukça annesine okur, dostlarına hediye edermiş..

Hümanizmin, hoşgörünün, naif bir dille anlatıldığı “her şeyi sevin” düsturuyla hareket eden kitap fazlasıyla yalın ve incecik.

Kitaptan bir bölüm:

Dostluğa dair

“Dostlukta ruhu daha da derinleştirmekten başka bir amaç olmasın. Çünkü kendi sırrına ermekten başka amaç güden sevgi sevgi değil, ileriye atılmış bir ağdır.

Siz de en iyi yanlarınızı dostunuza ayırın. Eğer moralinizin bozuk olduğunu bilmesi gerekliyse dostunuzun, bırakın yüksek olduğunu da bilsin. Dostunuz ne içindir ki onu zaman öldürmek için arayasınız? Onu hep yaşanası zamanlarda arayın. Çünkü o sizin ihtiyacınızı karşılamak için vardır, boşluğunuzu doldurmak için değil.

Halil Cibran kitap hakkında şöyle demiş: “Lübnan’da bu kitabı yazmayı ilk kez tasarladığımdan beri, bir tek günüm bile Ermiş’siz geçmedi. Kitap benim bir parçam haline gelmiş gibiydi. Metni yayımcıma teslim etmeden önce tam dört yıl elimde tuttum. Çünkü emin olmak istedim, içindeki her sözcüğün kendimden verebileceğim en iyi sözcük olduğundan emin olmak istedim.”

Ermiş, El Mustafa’nın 12 sene kaldığı Orphalese şehrinden gemisi gelip de ayrılacağı zaman halkın onu durdurup sorduğu sorulardan ve El Mustafa’nın verdiği cevaplardan oluşuyor.

İnternette sık paylaşılan, alıntı ve afarizma olarak kullanılan sözlerin çoğunu Ermiş’te bulabilirsiniz.

Konuya ilgili okurlar beğenecektir.

Keyifli okumalar.

Dostlukla kalın…

Gürbüz DENİZ


Yorum yap

E-Mail adresiniz yayımlanmayacak. İşaretli alanları doldurmanız zorunludur *

Yanıtı iptal et

İlgili yazılar