Esenyurt’ta Suriyelilere yönelik ırkçı saldırganlık

Esenyurt’ta Suriyelilere yönelik ırkçı saldırganlık

Geçen yıl Ağustos ayında Ankara Altındağ’da yaşanan pogrom girişimine benzer ırkçı bir saldırganlık da İstanbul’un Esenyurt ilçesinde yaşandı. Bağlartepe Mahallesinde akşam saatlerinde iki grup arasında yaşanan tartışmanın ardından toplanan kalabalık, Suriyelilere ait işyerlerine saldırdı, “Burası Türkiye, Suriye değil!” sloganları attı.

Esenyurt’un Bağlarçeşme Mahallesi’nde akşam saat 21:00 sıralarında bir grupla Suriyeliler arasında nedeni henüz bilinmeyen bir tartışma yaşandı. Gerilim büyüyünce tartışan ırkçı grup, Suriyeliler tarafından işletilen “Aile AVM” adlı işyerine saldırdı. “Türkiye Türklerindir!”, “Burası Suriye değil Türkiye!” sloganı atan ırkçılar dükkanın camlarını kırıp içeri girmeye çalıştılar.

DHA’nın aktardığına göre, tartışmanın kavgaya dönüşmesi üzerine taraflardan biri cadde üzerindeki işyerine sığındı. Onları kovalayan diğer grup ise işyerinin camlarını taşlamaya başladı. Bunun üzerine işyerinin kepenkleri hızla kapatıldı. Saldırgan grup kepenklere yumruk ve tekmeler ile vurmaya başladı. İki kişi, aldığı darbeler ile hafif şekilde yaralandı. Durum, çevredekiler tarafından polis ekiplerine bildirildi. Polisin gelmesiyle saldırgan grup, olay yerinden hızla uzaklaştı. Polis ekiplerinin incelemesinde, bir kurusıkı tabanca ele geçirildi. Bir kişiyi gözaltına alan polis, olayla ilgili çalışma başlattı.

Yaşanan saldırı anları, çevredekilerin cep telefonu kamerasına yansıdı. Görüntülerde, ırkçı grubun işyerine saldırdığı görülüyor. Camları taşlayan grup, kepenklerin kapanması üzerine tekme ve yumruklar ile saldırıyor.


Yorum yap

E-Mail adresiniz yayımlanmayacak. İşaretli alanları doldurmanız zorunludur *

Yanıtı iptal et

İlgili yazılar