EŞİK: Kapalı kapılar ardında bu kez de nafaka hakkımızı gasp edemezsiniz

EŞİK: Kapalı kapılar ardında bu kez de nafaka hakkımızı gasp edemezsiniz

Nafaka hakkıyla ilgili düzenlemelerin bugün yapılacak AKP MYK toplantısına getirileceğini belirten EŞİK, bugüne kadar ayrıntıları konusunda renk verilmeyen ve esasında Medeni Kanun’da da düzenleme yapılmasını gerektiren bu saldırıya ilişkin yaptığı açıklamada, “izin vermeyeceğiz” dedi

İstanbul Sözleşmesi’nin iptalinin ardından kadınların tarihsel kazanımlarından biri olan nafaka hakkı da masada. Kadının boşanma hakkının, merkeze konulan ailenin korunması yaklaşımıyla gasbedilmesinde önemli bir adımı ifade eden bu girişim hazırlık olmaktan da çıkıp önümüzdeki günlerde pratik bir gerçeğe dönüştürülmek üzere. Erdoğan bu gerçeği ATV’de katıldığı programda Hilal Kaplan’ın sorusuna verdiği “Temennimiz odur ki bu yıl içerisinde bu problemi çözelim ama bu konudaki gerek Adalet Bakanlığımız gerek Aile Bakanlığımız bu çalışmayı yürütüyorlar” yanıtıyla önden duyurdu.

Sözü edilen çalışmalar, bugün yapılacak AKP MYK toplantısında Erdoğan’a sunulacak. Bugüne kadar ayrıntıları konusunda renk verilmeyen ve esasında Medeni Kanun’da da düzenleme yapılmasını gerektiren bu saldırıya ilişkin açıklama yapan Eşitlik için Kadın Platformu (EŞİK), “İstanbul Sözleşmesi’nden Anayasa’ya ve hukuka aykırı şekilde gece yarısı yayınlanan çıkma kararından bu yana; kadınların, çocukların aleyhine olan ve bugüne kadar kadınların mücadelesi sayesinde durdurulan düzenlemelerin pervasızca hayata geçirilmeye çalışıldığını görüyoruz” dedi.

‘Kadın mücadelesiyle durdurulan düzenlemeler pervasızca hayata geçirilmeye çalışılıyor’

Bahsedilen değişikliklerin nafaka hakkıyla da sınırlı olmadığı belirtilen EŞİK açıklamasında, düzenlemenin bir hafta içinde Meclis’e sunulacağı söylentilerinin olduğu, ancak hazırlıklar konusunda bilgi almanın mümkün olmadığı belirtildi.

Bugün yapılacak AKP MYK’sında konunun Cumhurbaşkanına sunulacağının da gelen haberler arasında olduğunu kaydeden EŞİK, “İstanbul Sözleşmesi’nden Anayasa’ya ve hukuka aykırı şekilde gece yarısı yayınlanan çıkma kararından bu yana; kadınların, çocukların aleyhine olan ve bugüne kadar kadınların mücadelesi sayesinde durdurulan düzenlemelerin pervasızca hayata geçirilmeye çalışıldığını görüyoruz.” vurgusunda bulundu.

Medeni Kanun’u ilgilendiren 3 temel konuda düzenleme!

Çalışmanın içeriği konusunda bilgi olmadığı, ancak Medeni Kanun’u ilgilendiren üç temel konuda düzenleme içereceğinin konuşulduğunu belirten EŞİK, bunları şöyle özetledi:

Kadın ve çocukların yoksulluk/iştirak nafakası hakkı, boşanma davalarının usulü ve aile arabuluculuğu.

Kadınların nafaka hakkına sınırlama getirmek veya bu hakkın hakim takdirine bırakılmasının; kadınlara yönelik ekonomik, psikolojik, cinsel ve fiziksel şiddeti artıracağını, ev içine hapsedeceğini, Türkiye’de giderek artan toplumsal cinsiyet eşitsizliğini ve kadın yoksulluğunu daha da derinleştireceğini vurgulayan EŞİK, düzenlemeyle kadınların boşanma kararı almaları zorlaştırılarak büyük hak ihlallerine neden olunacağı belirtti.

Bahsedilen değişiklikler nafaka ile sınırlı da değil

Kadınların Medeni Kanun’da düzenlenen evlilik birliği içerisindeki haklarının, boşanma aşamasındaki mal paylaşımının, ölüm halinde miras hakkı gibi tüm haklarının, hatta Medeni Kanun’un tümden ortadan kaldırılmasına yönelik girişimlerin yıllardır sürdüğüne dikkat çeken EŞİK, “Bu paket de bunun en güncel örneği” diye alt çizmede bulundu.

Esas dertleri Medeni Kanun

Nafaka hakkına sahip çıkmak, Medeni Kanun’a, hukuk devletine ve laiklik ilkesine sahip çıkmaktır!” diyen EŞİK, yapılan düzenlemenin olası sonuçları ve esas hedeflerini şöyle özetledi:

.Aynı zamanda çok hukukluluğun önünü açacak olan paket, hem hukuk devleti ve laiklik ilkesine hem de kadına karşı şiddet vakalarında arabuluculuk ve uzlaşma gibi alternatif uyuşmazlık çözümlerinin uygulanmaması gerekliliğine aykırı.

Çeşitli adlar altında örgütlenen, bir takım siyasi partilerin erkeklerini ve sayısız cemaat ve tarikatı da içinde barındıran, açıkça kadın düşmanlığı yapan, dertlerinin “sadece nafaka değil, Medeni Kanun” olduğunu ifade eden bir grup erkeğin talebi tüm toplumun talebi gibi yansıtılarak, tüm kadınlar ve çocuklar Medeni Kanun koruması dışında bırakılmaya çalışılıyor.


Yorum yap

E-Mail adresiniz yayımlanmayacak. İşaretli alanları doldurmanız zorunludur *

Yanıtı iptal et

İlgili yazılar