• “Korona Generali”

  “Korona Generali”0

  Kira artışlarına, sınırdaki göçmenlerin ölüme terkedilişine, toplantı ve gösteri yürüyüşü haklarını kısıtlayan yasa tasarısına karşı protestolar devam edecek.

  DEVAMINI OKU
 • Savaş para demektir!

  Savaş para demektir!0

  1944’te, Almanya’daki bütün işgücünün üçte biri köle işçilerden oluşuyordu. Bunun anlamı, o zamanlar üretim yapan neredeyse her firmanın o ya da bu şekilde savaş ekonomisine dâhil olmasıdır. Kimler yoktu ki bu listede? Ikea’nın kurucusu Ingvar Kamprad, Alman savaş makinesinin en büyük üreticisi ve finansörü çelik ve silah tekeli Krupp, Bayer, kendisinin de üye olduğu Nazi Partisi’nin üniformalarının siparişini aldıktan sonra yükselişe geçen Hugo Boss, Daimler-Benz (Mercedes) patronları, otomobil tekeli BMW… Auschwitz kampının içerisinde dahi üretim yapan, hatta fırınların tasarımına da katkıda bulunan Alman teknoloji devi Siemens, fabrikalarında 20 bin köle işçi çalıştıran Robert Bosch…

  DEVAMINI OKU
 • Almanya’da sokak hareketi ve iklim protestoları

  Almanya’da sokak hareketi ve iklim protestoları0

  Almanya’da koalisyon görüşmelerine sokaktan gelen tazyik frenlenemedi. Medya harıl harıl çalıştı. “Radikal sol” yemi, olağanüstü bir sağduyuyla boşa çıkarıldı. Antikapitalist Blok kriminalize edilemedi. Çatı delinemedi, devam denildi. Normalde tek bir kurumun gerçekleştirdiği otoban inşaatı işgaline, bu Cumartesi, eğitimden sağlık emekçilerine, kiracılar inisiyatifine dek 30 kurum katıldı.

  DEVAMINI OKU
 • Geleceğimizi Bu Ellere Bırakamayız!

  Geleceğimizi Bu Ellere Bırakamayız!0

  Türkiye’nin iklim projeleriyle ilgili Dünya Bankası’nın yanı sıra Fransa ve Almanya Kalkınma Bankaları ile 3 milyar dolarlık kredi paketi üzerinde anlaşma sağladığı öğrenildi.

  DEVAMINI OKU
 • Almanya’da makinistlerin grevi

  Almanya’da makinistlerin grevi0

  Alman Makinistler Sendikası ile Alman Demiryolları arasında süren toplu iş sözleşmesi görüşmelerinden sonuç çıkmaması üzerine makinistler 48 saat sürecek grevi başlattı, grev ilk gününden etkili oldu.

  DEVAMINI OKU
 • Mekanik ve otomatik süregiden günlük hayat

  Mekanik ve otomatik süregiden günlük hayat0

  Genele şamil bir boşvermişlik ve tükenmişlik kendini gösterdi: Pes etme ve teslim olma hali, derin bir depresyon. İşte böyle mütereddit, ihtiyatlı, günlük rutinin gereklerini yerine getirerek, öfke ve dehşet duygusunu yutarak veya çok verimsiz ve çok tuhaf bir şekilde evdeki yemek masasının başındaki patlamalarla dışarı akıtarak -tıpkı milyonlarca diğer insan gibi devre dışı kalmış bir halde yaşamaya devam ederek hadiselerin bana ulaşmasını bekledim…

  DEVAMINI OKU