• Küresel Hinterlandın Hayaletleri -I

  Küresel Hinterlandın Hayaletleri -I0

  Phil Neel, sınıf mücadelesinin bugünkü küresel durumunu değerlendirirken işçi sınıfının örgütlenmesi sorunundan, yeni sol akımların etkisine, popülist sağın yükselişinden, ABD’de ırk ve sınıf ilişkisine, orman yangınlarından, ekolojik yıkım ve afet örgütlenmesine, taşra işsizliğinden, uyuşturucunun politik uzantılarına kadar birçok meselenin birbiriyle bağlantısını güçlü bir metinle ortaya koyuyor.

  DEVAMINI OKU
 • İtalya FedEx-TNT’de direnişçi bir işçi katledildi

  İtalya FedEx-TNT’de direnişçi bir işçi katledildi0

  İtalya’da uluslararası kurye dağıtım hizmetleri şirketi FedEx-TNT işçileri, uzun süredir SI Cobas Sendikası öncülüğünde mücadele yürütüyorlar.

  DEVAMINI OKU
 • 15-16 Haziran: O gün bugündür!

  15-16 Haziran: O gün bugündür!0

  Proletarya en başta kendisine olan güvenini kazanmak, geleceğinin kendi bilek gücüne bağlı olduğunu görmek zorundadır. Bu yakıcı ihtiyaç ise ancak sermayeye ödünsüz ve cesur bir yumruğun patlatılmasıyla giderilebilir. İşçi sınıfının bir 15-16 Haziran daha yaşaması gerekiyorsa, o gün bugündür.

  DEVAMINI OKU
 • HBDH: Yaşasın 15-16 Haziran Ayaklanması

  HBDH: Yaşasın 15-16 Haziran Ayaklanması0

  Bundan tam 51 yıl önce 15-16 Haziran günlerinde eyleme geçen, ayaklanan işçi ve emekçiler, emeğin ayağa kalktığında önüne geçilemez, engellenemez yıkıcı gücünü göstermişlerdir.

  DEVAMINI OKU
 • 15-16 Haziran: Görünenin arkası

  15-16 Haziran: Görünenin arkası0

  Bu büyük direnişi hâlâ nostaljik bir DİSK edebiyatı yaparak anmak, sınıfımızın tarihine saygısızlık anlamına gelmekle kalmaz, sınıfın bilincini bulandırmakta ısrar ya da o suça ortaklık anlamına gelir. Eğer o tarihe bir nebze olsun saygımız kalmışsa onun yıldönümünde tam da onda cisimleşen devrimci cesaret ve kararlılığı kuşanmanın önemini ve aciliyetini öne çıkarmalıyız! O cesaret ve kararlılığı kuşanarak proletaryanın devrimci sınıf sendikacılığı çizgisinde yeni bir yol açma yönündeki çabalarımıza hız vermeliyiz!

  DEVAMINI OKU
 • Fırtınadan Sonra

  Fırtınadan Sonra0

  “…Ve kan dökülüyordu, şirket kasırgasıydı sürüp giden. Dünyanın hiçbir yerinde şimdiye dek görülmemiş bir kasırgaydı bu; gene de Chicago, dünyanın dört bir bucağına, daha erkek, daha kadın diye yalvalıyordu.” Hayır, bilinen bir savaşta dökülen bir kan değildi bu. Aşırı çalışmaktan, açlıktan, hastalıktan kırılan 10 binlerce işçinin kanıydı. Kapitalizm, kan ve irin içinde yükseliyordu Amerika’nın Güney’inde.

  DEVAMINI OKU