• Sömürüyü Görünmezleştiren Kavram: Adil Dönüşüm (I)

  Sömürüyü Görünmezleştiren Kavram: Adil Dönüşüm (I)0

  Antikapitalist bir çizgide konumlanmayan çevre hareketi işçilerin istihdam koşullarından bağımsız çevreci politikaların gerçekleştirilmesini savunurken işçilerin talepleri onlara yeşillenmenin önünü tıkayan “çevre düşmanlığı” gibi yansıyor. Elbette sermayenin emeğin sömürüsünden bağımsız olmayan doğa talanı bu temelsiz gerilimin aşılması için o zaman da bir zemin sunuyordu.

  DEVAMINI OKU
 • “Yarını bugünden kuracaksın, o senin tarihin olacak!”

  “Yarını bugünden kuracaksın, o senin tarihin olacak!”0

  Metin Göktepe’den 10 yıl sonra Hrant’ı vurdular gazetesinin önünde. Halkların barışına duyduğu özlemle ve delik ayakkabısıyla uzandı yere. Büyümüştüm. Metin’i uğurlayan kitlenin arasında yer alamadıysam da Hrant için sokaktaydım. Sanki bu büyüme kolektif bir büyümeydi. Çünkü, alıştığımız maksimum 100 kişilik bir kitle değil, yüz binler yürüyordu faşizme inat. Kardeşliğin yaralı kuşu yüz binlerin omuzlarındaydı.

  DEVAMINI OKU
 • Dünyada 2021: Öne çıkan çizgiler

  Dünyada 2021: Öne çıkan çizgiler1

  Bütün olgu ve gelişmeler, tekelci kapitalist sistem yıkılmadığı sürece insanlığı, doğayı ve evreni nasıl karanlık bir geleceğin beklediğini gösteriyor. Bu gerçek, burjuvazinin yetkinleştirerek hayata geçirmeye çalıştığı yeni emek rejimi, siyasal ve sosyal düzen girişimlerine her düzeyde militan bir karşı koyuş yanında bütünlüklü bir alternatif sahibi olmanın önemini hatırlatıyor.

  DEVAMINI OKU