• “Korona Generali”

  “Korona Generali”0

  Kira artışlarına, sınırdaki göçmenlerin ölüme terkedilişine, toplantı ve gösteri yürüyüşü haklarını kısıtlayan yasa tasarısına karşı protestolar devam edecek.

  DEVAMINI OKU
 • Mirabel Kardeşler’den bize kalan: İtiraz, isyan, örgütlü mücadele!

  Mirabel Kardeşler’den bize kalan: İtiraz, isyan, örgütlü mücadele!0

  Kadına yönelik şiddetin karşısına hayatları pahasına dikilen bu mücadeleyi Mirabel Kardeşler’den başlatıyoruz. Çünkü 25 Kasım, kadının özgürlük ve eşitlik çığlığını Mirabel Kardeşler’in esinledikleriyle haykırma iradesidir. Onların yolunda yürüyen on binlerce Mirabel var bugün…

  DEVAMINI OKU
 • Squid Game, Kapitalist Oyun

  Squid Game, Kapitalist Oyun0

  Squid Game kapitalizmin aslî görevinin en iyi estetik betimlemelerinden biridir. Kapitalizmin yarattığı yıkıcı toplumsal dokuyu, özellikle toplumumuzda en ince cilaların arkasında varolan derin barbarlığı açığa çıkarır. Bu dizinin Güney Kore’ye, son zamanlarda kapitalist gelişmenin saf ve en vahşi versiyonunu yaşayan bir ülkeye ait olması pek şaşırtıcı sayılmaz.

  DEVAMINI OKU
 • Kapitalizmin işleyişi insanlığı tüketiyor

  Kapitalizmin işleyişi insanlığı tüketiyor0

  Dünyadaki 7,2 milyar insanın ancak yüzde 32’si henüz aşılanabildi. Afrika, Latin Amerika ve Asya ülkelerinin çoğunda bu oran bile henüz yalnızca bir hayal. Zengin ülkelerde yaşayanların yüzde 68’i aşılanmışken, yoksul ülke halklarının yüzde 2’si aşılanabilmiş durumda. Fark 34 kat!

  DEVAMINI OKU
 • Bu şehri haritalarda bulamazsınız!

  Bu şehri haritalarda bulamazsınız!0

  Bu şehri haritada bulamazsınız, çünkü bugüne kadar hep birinci şehrin karaltısı altında kalmıştır. Aslında bu şehir, birinci şehrin yıkıntılarının üzerinden yükselebilecek olan şehirdir. Birinci şehir barındırdığı koşullar ve olanaklarla aslında ikinci şehre gebedir. İkinci şehrin temelleri ancak ve ancak birinci şehirde yaşayan insanların kendi hükümdarlarını alaşağı etmesi ve bununla birlikte şehirdeki hayatı düzenleyen kuralları da ortadan kaldırmasıyla atılabilecektir.

  DEVAMINI OKU
 • Karaburun’un Ardından…

  Karaburun’un Ardından…0

  “Kapitalizmin Salgınları ve Bitmeyen Kavga” üst başlığı ile düzenlenen 15. Karaburun Bilim Kongresi 1-4 Eylül arasında yapıldı. Geçen yıl pandeminin belirsizliğinde yapılamayan kongre bu yıl aşılamanın da belirli bir düzeye gelmesi ile birlikte İzmir’de Tarihi Havagazı Fabrikası’nda maske ve mesafe kurallarına uyularak gerçekleştirildi.

  DEVAMINI OKU