• Latin Amerikalı aydınların dönüşümü -I

  Latin Amerikalı aydınların dönüşümü -I0

  Latin Amerikalı aydınlar varoluşlarına dair tercihlerle uğraştıkları için, mesleki fırsatçılık ve siyasal adanmışlıklar arasında süregelen içsel bir mücadele söz konusuydu. Bu mücadele artık yok, uzun zaman önce ortadan kayboldu ve araştırma merkezlerine bağlı yeni aydın kuşağı tarafından unutuldu. Şimdi esas sorun, en kolay erişilebilir yabancı fon kaynağından akacak büyük miktardaki paranın en iyi nasıl güvence altına alınacağı.

  DEVAMINI OKU
 • Neoliberal tutku çağının Külkedisi

  Neoliberal tutku çağının Külkedisi0

  Uzunlukları dolayısıyla yılan hikâyesi diye anılan bu diziler, sosyal çatışmaların gözyaşlarıyla ya da mutlulukla çözüldüğü hayali mekânlar yaratır. Dini inanç inanana yaşamdan sonra cennete gireceğini vaat ederken, herhangi bir ateist de iş saatlerinden sonra bir yılan hikâyesine girebilir. Kurmaca insanların öteki gerçekliği gerçek insanların gerçekliğinin yerini alır; her bölüm akıp giderken, bu büyülü zaman esnasında televizyon, sığınacak yeri olmayan ruhlara, kaçış, kurtuluş, huzur veren portatif bir tapınaktır.

  DEVAMINI OKU
 • Irkçılığın temel ilkeleri

  Irkçılığın temel ilkeleri0

  Irkçılık yalnızca kendi önyargılarının kesinlik gücüne inanır. Amerika kıtasında gerçek kültür pekçok annenin evladıdır. Sakat bırakan ırkçılık insanlığın bütün renkleriyle ışıldamasını engelliyor. Amerika ırkçılıktan çekmeye; kuzeyden güneye, kendisine karşı kör yaşamaya devam ediyor

  DEVAMINI OKU