• “Parça insan”dan çok yönlülüğe

  “Parça insan”dan çok yönlülüğe0

  “…Küçücük bir bahçede otlar yemyeşildi. ‘Böyle çimleri hiçbir yerde görmedim,’ dedi profesör. ‘Ders kitaplarından bir öykü anımsadım. Bahçıvan kendisine ‘bir yeşil halı gürlüğünü nasıl sağladınız?’ diyen yabancıya der ki ‘her gün biçmek gerekir’, ‘Ne kadar süreyle?’, ‘iki yüz yıl!’” “…Bir yeşil halı gürlüğünü nasıl sağlarız?” Bıkıp usanmadan her gün biçmek gerekir! Ayrık otlarını sürekli temizlemek, düzenli bir biçimde sulamak, yıllar sonrasını kurgulamayı başarmak ve bu hayali hiç yitirmemek gerekir!

  DEVAMINI OKU
 • Marx’ın öğretisi ölümsüzdür

  Marx’ın öğretisi ölümsüzdür0

  Karl Marx, 5 Mayıs 1818’de Almanya’nın Trier kentinde doğdu.

  DEVAMINI OKU
 • Kapitalizm haftada 95 saat mesai demektir!

  Kapitalizm haftada 95 saat mesai demektir!0

  Makinenin aşınması kapitalistin canını sıkar, ama işçinin ölesiye çalıştırılması, makine başında, bantta, şantiyede, bilgisayar masasında… insani ihtiyaçlarını karşılayacak hiç zaman olmaksızın ömrünü kendisine sunmasını ister.

  DEVAMINI OKU
 • Paris Komünü: Tarihin militan bahçesi

  Paris Komünü: Tarihin militan bahçesi0

  İnsanlığın birikerek gelen, devrimlerle birlikte sıçrayan kolektif aklı, onun büyüklüğü, derinliği, karşı konulmazlığı ve yenilmezliği. İşte, insana yokoluş karşısında kendisini güçsüz ve çaresiz hissettirmeyen, tersine güç ve güven kazandıran en önemli şey bu oluyor. Kendisini her büyük devrimle, milyonların enerjisi ve katılımıyla büyüten bu dönüştürücü akıl, geleceğin de mimarı.

  DEVAMINI OKU
 • Eylemde buluşuyoruz!

  Eylemde buluşuyoruz!0

  İşçinin durumu köleden beterdir. Ve bu işçi sınıfı küçülmüyor, büyüyor. Market, mağaza, AVM işçileriyle beraber örgütlenme arayışı ve biriken toplumsal sorunlarının çığlığı yükselen ”hizmet sektörü”, işçi sınıfının genişliğini ve öfkesini büyütecek dedik. İşte bunun görüngüsel kanıtı A101 işçileri.

  DEVAMINI OKU
 • Sözde demokratların sözde devrimcileri

  Sözde demokratların sözde devrimcileri0

  Mesele ücret değil, işçi iradesinin kırılıp kırılmaması. CHP bunu anlamıyor, AKP’li belediyelerdeki işçilerin sessizliğini, boyun eğişini DİSK’li işçilere örnek gösteriyor. CHP kendisini AKP ile aynılaştırıyor.

  DEVAMINI OKU