• Güç Biriktirme

  Güç Biriktirme0

  Devrimci bir güç toplama taktiği ile kendisi olmaktan çıkmakla sonuçlanması kaçınılmaz oportünist esneklik/şekilsizleşme arasındaki arasında -çoğu kez fark edilmeden geçilen- ince bir sınır çizgisi vardır.

  DEVAMINI OKU
 • “Yetmez ama evet”çiliğin yeni sürümü -I

  “Yetmez ama evet”çiliğin yeni sürümü -I0

  Ehven-i şer’i kabule dünden hazır oportünist sürüklenişlere sık sık kapılmaması için insanın hem geçmişi unutmaması hem de geleceğe dair tasavvur sahibi olması gerekiyor.

  DEVAMINI OKU
 • Ne Yapmalı ne anlatır?

  Ne Yapmalı ne anlatır?0

  Lenin’in Ne Yapmalı’da ortaya koyduğu yaklaşım ve eleştiriler, o günlerden bugüne sadece genel devrimci hareket içinde değil Marksist parti ve örgütler içinde de Marksizm-Leninizm’in devrimci özüne bağlılıkla değişik türden oportünist tutum ve yaklaşımlar arasındaki ayrımı belirleyen temel kıstaslar arasındadır.

  DEVAMINI OKU
 • Lenin ve taktik sanatı

  Lenin ve taktik sanatı0

  Lenin konuşmalarında Kongre’ye katılan komünistlerin dikkatlerini ısrarla komünist taktik sanatının inceliklerine çekti. En çok vurguladığı nokta yaratıcılıktı

  DEVAMINI OKU
 • Devrimcilerden esirgenen hoşgörü

  Devrimcilerden esirgenen hoşgörü0

  “Fatih’in sömürülmesine seyirci kalmayız, bizi istemediğimiz şeyleri yapmak mecburiyetinde bırakmayın” uyarısını yıllar önce yapmışız. “Bizim başka işimiz kalmadı, Fatih’i sömürerek onun sırtından çıkar peşinde koşan zibidilerin ürettiği yalan ve iftiraları düzeltmeye çalışmakla mı uğraşacağız?..” demişiz.

  DEVAMINI OKU
 • Şimdi iktidar düşünsün

  Şimdi iktidar düşünsün0

  Çözülme eğilimi gösteren iktidar seçmenine “bizden size zarar gelmez” mesajını makam odasında toplu dua seremonisi ile devam ettirmek, aktör ve kimlik öncelikli siyaseti geri çağırma riski taşıyor. Ama iktidarın oy kaybetmesinin nedeni havuzları karmaya çevirmesi veya dua etmeyi unutması değildi.

  DEVAMINI OKU