‘Evi düşük ayarda ısıtın’ buyruğuna yasal çerçeve!

Daha önce doğalgaz zamlarıyla ilgili “evi düşük ayarda ısıtın” “tavsiyesinde” bulunanlar şimdi bu tavsiyelerini yasal bir zorunluluğa dönüştürüyor. Doğalgaza normal zamların dışında il farkı zammı geliyor. Enerji Bakanlığı yeni zamlarla vatandaşın gaz tüketimini yüzde 15 kısmak zorunda kalacağını hesaplayarak gerçek muratlarını itiraf etti.

Hayat pahalılığının ocaklar söndürdüğü bu koşullarda, gözü, patronları kurtarmak, kar oranlarındaki düşüşü engellemek dışında bir şey görmeyen burjuva devlet, bunun faturasını halka ödetme kararlılığını her açıdan ilan ediyor. “Porsiyonları küçültün”, “evi daha düşük ayarda ısıtın” “önerileri”ndeki küstahlık, sınıf düşmanlığı şimdilerde yasal bir çerçeveye kavuşturuluyor. Bu çerçeve de “adil dağılım” maskesiyle gizlenmeye çalışılıyor. Elektrikten sonra 2021’de ardı ardına bindirilen zamlar bir yana sadece 2022’nin ilk gününde yüzde 15 oranında zam yapılan doğalgaza da il bazında kademeli fiyatlandırma getiriliyor. AKP tarafından Meclis Plan ve Bütçe Komisyonu’na getirilen torba tasarıya konulan bu düzenlemeyi daha önce “evi daha kısık ayarda ısıtın “tavsiyesinde” bulunan Enerji Bakanı, vatandaşın gaz tüketimini yüzde 15 kısmak zorunda kalacağı gibi açık bir itirafla savundu. Bu gerçek, Enerji Bakanlığı’nın etki analizi raporunda açıkça belirtildi.

Evlerde doğal gaz vanalarına dokunmaktan korkan, kışı battaniye altında geçiren, en büyük kaygısı geçinememek haline gelen halka bu geçinememe ve ısınamama halini yasal bir kriter haline getirmek dışında bir anlam taşımayan düzenlemenin aynı zamanda siyasi bir saldırı aracına dönüşmesi bekleniyor. Özellikle CHP’ye oy veren kıyı kentlerinde doğal gaz tarifelerinin yükseltilmesi, bunun tipik ifadesidir.

Zorunlu tasarruf ya da yasa zoruyla tasarruf!

Raporda, kademelendirmeyle birlikte birçok ilde doğalgaza ilave zam yapılacağı açıkça yer almazken “Ancak yapılacak uygulama ile evsel kullanıcıların doğalgaz tüketiminde tasarrufa yönelecekleri, dolayısıyla konutlarda doğalgaz tüketiminde düşüş yaşanacağı öngörülmektedir. Doğalgaz sarfiyatında yüzde 15 düzeyindeki tasarruf neticesinde 2.5 milyar m3’lük düşüş beklenmektedir” denildi.

‘Maliyetine katlanırlar’

Maddenin gerekçesinde de, yeni sistemle aynı abone grubunda yer alsa bile maliyet bazlı farklı tarifenin yanı sıra fazla tüketim yapanların fazla tüketimin maliyetine katlanacağı belirtildi.

Siyasi bir sopaya dönüşebilir

Doğalgazı daha pahalı kullanacak illeri Enerji Bakanlığı’nın görüşleri doğrultusunda BOTAŞ belirleyecek. Zamlı listeye ağırlıklı olarak Adana, Mersin, Antalya, Muğla ve İzmir gibi kıyı kentlerin girmesi bekleniyor. Bu bölgelerin aynı zamanda AKP’nin düşük oy aldığı yerler olduğuna işaret eden siyasetçiler, zamlı tarifenin uygulanacağı illerin seçiminde siyasi tercihlerin de devreye girmesinden endişe ettiklerini söyledi.

Doğalgaz vanalarına dokunamayacaklar

Bu sistemde her il için ayrı ayrı doğalgaz tüketim ihtiyacı belirlenecek. Örneğin kışın soğuk geçtiği bir ilde aylık doğalgaz tüketim ihtiyacı 100 birim olurken, daha ılıman Akdeniz’deki bir ilin ihtiyacı 50 birim olacak. Akdeniz’deki ilde yaşayan aile aylık 50 birimden daha fazla doğalgaz tükettiği anda bir üstteki zamlı tarifeye girecek. Dolayısıyla o ailenin aylık gaz faturası örneğin 400 liradan 600 liraya çıkabilecek. 600 lira ödemek istemeyenler limitte kalabilmek için gazı kısıp soğukta oturacak.


Yorum yap

E-Mail adresiniz yayımlanmayacak. İşaretli alanları doldurmanız zorunludur *

Yanıtı iptal et

İlgili yazılar