Eylül’de 26 kadın cinayeti

Eylül’de 26 kadın cinayeti

Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu, Eylül ayında erkekler tarafından 26 kadının katledildiğini, 19 kadının şüpheli şekilde hayatını kaybettiğini açıkladı

Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu (KCDP), Eylül 2021 Raporu’nu açıkladı. Rapora göre, Eylül ayında 26 kadın katledildi, 19 kadın ise şüpheli şekilde hayatını kaybetti. Rapordaki tespitler kadınların çoğunun hangi nedenlerle katledildiklerinin bilinmediğini, bu bilgiye ulaşılan kadınların en çok yakınları tarafından ve daha çok da boşanmak istedikleri ya da erkekleri reddettikleri için katledildiklerini ortaya koydu.

Raporda, katledilen 26 kadından 16’sının hangi nedenle öldürüldüğünün tespit edilemediği, bu durumun kadına yönelik şiddetin ve kadın cinayetlerinin görünmez kılınmasının bir sonucu olduğu kaydedildi. “Kadınların kim tarafından, neden öldürüldüğü tespit edilmedikçe; adil yargılama yapılmayıp şüpheli, sanık ve katiller caydırıcı cezalar almadıkça, önleyici tedbirler uygulanmadıkça şiddet boyut değiştirerek sürmeye devam ediyor” denildi.

Raporda katledilen kadınlardan 10’unun boşanmak istemek, barışmayı reddetmek, evlenmeyi reddetmek, ilişkiyi reddetmek gibi kendi hayatına dair karar almak istemesi bahanesi ile katledildiği belirtildi.

Kadınlar kimler tarafından öldürüldü?

Eylül ayında öldürülen 26 kadının 14’ü evli olduğu erkek, 6’sı birlikte olduğu erkek, 2’si babası, 2’si oğlu, 1’i eskiden evli olduğu erkek, 1’i akrabası tarafından öldürülmüştür. 

Kadınlar en çok evlerinde öldürüldü

Kadınların 18’i evinde, 2’si arazide, 1’i sokak ortasında, 1’i arabada, 1’i otelde öldürülmüştür. 3 kadının nerede öldürüldüğü tespit edilememiştir. Bu ay öldürülen kadınların yüzde 69’ evlerinde öldürüldü. 

Kadınlar en çok ateşli silahlar ile öldürüldü

9’u ateşli silahlarla, 8’i kesici aletlerle, 4’ü boğularak, 2’si yüksekten atılarak, 2’si darp edilerek, 1’i yakılarak öldürüldü. 

Kadınların çalışma durumunun tespit edilemediği kaydedilen rapor, Teksas’tan Afganistan’a, Meksika’dan Türkiye’ye dünyanın her yerindeki kadın mücadelelerinin devam ettiği, hepsinin özgürlük isteminde buluştuğu belirtilerek devam etti.

Raporda intihar süsü verilen kadın cinayetlerine ya da şüpheli kadın ölümlerine örneklerle yer verildi.

Bireysel silahlanmaya ilişkin son düzenlemeye işaret edilen raporda, kadına şiddet uygulayan erkeklerin silah ruhsatlarının askıya alınmasının yetmeyeceği, bireysel silahlanmanın yasaklanması gerektiği vurgulandı.

Öğrencilerin barınamama sorununa, Celal Şengör şahsında akademideki tacize yer verilen rapor ve çeşitli başlıklarla ilerleyen raporun tamamına şu linkten ulaşabilirsiniz.


Yorum yap

E-Mail adresiniz yayımlanmayacak. İşaretli alanları doldurmanız zorunludur *

Yanıtı iptal et

İlgili yazılar