Ezidilere karşı soykırım

Ezidilere karşı soykırım

Irak vatandaşı Taha el C. isimli şahıs, Alman federal savcılar tarafından Ezidilere karşı soykırım işlemekten suçlu bulundu. Taha el C, ömür boyu hapis cezasına çarptırıldı. Zanlı, ‘Ezidilere karşı işlenen soykırımda’ Almanya’da yargılanan ilk kişi olma özelliğini taşıyor.

Euronews ve Süddeutsche Zeitung’un haberine göre, Irak vatandaşı Taha el C. isimli şahıs, Alman federal savcılar tarafından Ezidilere karşı soykırım işlemekten suçlu bulundu. Taha el J ömür boyu hapis cezasına çarptırıldı. Zanlı, ‘Ezidilere karşı işlenen soykırımda’ Almanya’da yargılanan ilk kişi olma özelliğini taşıyor.

IŞİD, Irak ve Suriye’nin bir bölümünü kontrolünde tuttuğu sırada Irak’ın kuzeyinde yaşayan Ezidi azınlığa mensup 10 bin kadar erkeği katletmiş, 7 bin kadın ve kız çocuğunu da köleleştirmişti.

Taha el J. 2015 yılının Temmuz-Eylül ayları arasında bir Yezidi ve kızını köle olarak alıkoydu ve taciz etti. İddianameye göre Taha el C., çocuğun susuzluktan öldüğü Irak’ın Felluce sehrinde 5 yaşındaki çocuğu cezalandırmak için onu kavurucu sıcakta pencere pervazına kelepçeledi.

İslami usule göre evli olduğu Al-J.’nin o zamanki eşi Jennifer W., Ekim ayında Münih Yüksek Bölge Mahkemesi tarafından 10 yıl hapis cezasına çarptırıldı. Al-J’nin davasında tanık olarak Jennifer W., eski kocasını şiddet yanlısı olarak tanımlamıştı. Taha el C. kendisi aleyhindeki iddialar hakkında yorum yapmadı.

Ezidi örgütler, etnik grupların yaşadıklarına dikkat çekmek için birkaç kez mahkeme önünde gösteri yaptı. Amnesty International ve Uluslararası Af Örgütü de yargılamaları izledi.

Alman savcılar, eski IŞİD üyesi Taha el J’nin 2015’te Irak’ta Ezidi bir kızı ve annesini köleleştirdiğini, ardından 5 yaşındaki çocuğa işkence ederek öldürmekle suçluyordu.


Yorum yap

E-Mail adresiniz yayımlanmayacak. İşaretli alanları doldurmanız zorunludur *

Yanıtı iptal et

İlgili yazılar