Farplas’ta taşerona bölme engelini aşan işçiler, kıyım saldırısıyla da başetme kararlılığında!

Farplas’ta taşerona bölme engelini aşan işçiler, kıyım saldırısıyla da başetme kararlılığında!

Geçtiğimiz hafta ücret artışı ve çalışma koşullarının iyileştirilmesi talepleriyle üretimden gelen güçlerini kullanan ve bugüne kadar 7 ayrı şirket ve 5 ayrı işkolunda gösterilerek sendikalaşmaları engellenen Farplas işçileri, Birleşik Metal’de örgütlenmişti. Sendika çoğunluğu sağlamak üzereyken kıyım olmayacağı sözü vererek bir hafta izin isteyen patron, 150’ye yakın işçinin çıkışını verdi, direniş devam ediyor

Asgari ücret zammı dışında zam yapılmayacağını söylenerek sefalet dayatılan Farplas işçileri geçen hafta üretimden gelen güçlerini kullanarak direnişe geçti. Bu süreçte fabrikada 7 ayrı şirket ve 5 ayrı işkolu olmasına rağmen 2 bine yakın işçinin çoğunluğu DİSK’e bağlı Birleşik Metal, Lastik-iş ve Limter-İş’te örgütlendi. İşçilerin eylemleri karşısında geri adım atarak “bana bir hafta süre verin, işten atmak da olmayacak” diyen patronsa enerji kesintileri nedeniyle üretime ara verilmesini de fırsat bilerek kıyımın düğmesine bastı ve alt firmalardan Farmak’ta çalışan yüzden fazla işçiye iş akitlerinin feshedildiği bildirildi. Bu bildirim de bilinen yasal biçimlerle değil, taşeron firmanın avukatının işçileri Pendik’teki bir otele çağırmasıyla yüz yüze yapıldı.

Düşük ücretlerin yanısıra, çalışma saatlerinin esnek ve kuralsızlığı başta olmak üzere oldukça ağır koşullarda çalışan Farplas işçileri, sendikalaşma haklarını kullanmalarının işçi kıyımıyla yanıtlanmasına karşı fabrika önünde direnişe başladı.

Türk Metal’in de başka bir koldan işçileri bölmeye çalıştığı, ulaştığı iletişim bilgileriyle (!) teker teker arayarak kendisine üye olmaları istediği öğrenilen Farplas’ta direniş devam ederken, işçilerin sendikalaşma iradeleri de pekişiyor.

Bu arada Toyota, Ford, BMC, Renault gibi firmalara plastik aksam üreten fabrikadaki aksamaların patronu da iyice sıkıştırdığı hatta Toyota’nın yetişmeyen siparişler nedeniyle uğradığı zararı Farplas’a fatura ettiği belirtiliyor.

İşyerini taşerona bölerek, bu şirketleri de farklı işkollarında göstererek sendikalaşmayı engelleme çabası, şimdi de kıyımla devam ediyor

Birleşik Metal-İş Farplas’taki gelişmelere ilişkin dün yaptığı yazılı açıklamada işten çıkarılan işçi sayısının yüzün üzerinde olduğunu, çıkış tebligatlarının çağrıldıkları bir otelde taşeron avukatı tarafından yapıldığını belirterek, “Farplas Otomotiv işvereni işçilerin taleplerini dikkate almak, sendikalı çalışma isteğine saygı göstermek yerine, geçmişte olduğu gibi yine işçilere saldırmayı tercih etti. İşyerini iş kanununa aykırı şekilde taşeron şirketlere bölen, bu şirketleri de farklı işkollarında göstererek işçilerin sendikalaşmasını bugüne kadar önlemeyi başaran şirket, şimdi de işten çıkarmalarla sendikalaşmayı önlemeye çalışıyor” denildi.

İşçilerin tazminat hakları gasbediliyor, üretim kaybı gerekçesiyle tazminat talep edileceğiyle tehdit ediliyorlar

Çıkışların işçilere korku vermek için yapıldığı belirtilen açıklamada, işçilerin tazminatsız çıkarıldıkları, aynı zamanda üretim kaybı gerekçesiyle şirketin kendilerinden tazminat talep edebileceğiyle tehdit edildikleri kaydedilerek, “Oysa ne tazminatsız işten çıkarma ne de işçilerden tazminat talep edilmesi yasal değildir. Sadece işçileri sindirme amacı taşımaktadır. Farplas işçileri bu durumun farkındadır” denildi.

Taşerona bölünme engelini aştık, bunu da aşacağız

İşçilerin bu gelişmelere karşı direnişe başladığı anlatılan açıklamada, Birleşik Metal’in şirketin taşeronlara bölünerek sendikasızlaştırma girişimini aşmayı başardığı, şimdi de işten çıkarma engelini aşacağı vurgulandı.

Açıklama, “Farplas Otomotiv işçilerinin sendikalı çalışmak için verdiği zorlu mücadele devam edecek. İşten çıkarmalar bu mücadeleyi sadece büyütür. Farplas’a sendikanın girmesi bu kez önlenemeyecek” denilerek bitirildi.


Yorum yap

E-Mail adresiniz yayımlanmayacak. İşaretli alanları doldurmanız zorunludur *

Yanıtı iptal et

2 Yorumlar

İlgili yazılar