Faşizme karşı birleşik mücadeleyle cevap vereceğiz!

Faşizme karşı birleşik mücadeleyle cevap vereceğiz!

Ezilenlerin Sosyalist Partisi (ESP) Ankara İl Örgütü, Ankara merkezli gözaltı saldırısına ilişkin İHD Genel Merkezi’nde düzenlediği basın toplantısına Halkların Demokratik Partisi (HDP) Milletvekilleri Tülay Hatimoğulları, Murat Çepni, Kemal Peköz, Şevin Coşkun Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) Eş Genel Başkanı Saliha Aydeniz, Devrimci Parti Genel Başkanı Elif Torun Öneren, BMG bileşenleri, DAF, Yeni Demokrasi, BDSP ve ÖTSP katıldı.

Basın açıklamasını okuyan ESP MYK üyesi Çiçek Otlu, “Faşist saray rejimi 10 Eylül sabahı partimize yönelik yeni bir polis operasyonu daha gerçekleştirdi. Ankara İl Başkanımız Mehmet Ali Tosun, SGDF MYK üyesi Şükran Yaren Tuncer, HDK Genel Meclis üyesi Gökçe Otlu, Ankara Tıp Öğrenci Kolu’ndan Şirvan Çeliker, Barış Akademisyenleri Sibel Bekiroğlu ile Mehmet Mutlu’nun aralarında olduğu çok sayıda sosyalist gözaltına alındı” dedi.

Ankara merkezli 6 kentte gerçekleştirilen operasyonda şimdiye kadar on sekiz sosyalistin gözaltına alındığını kaydeden Otlu, 3 gündür gözaltında tutulan sosyalistler için 4 günlük ek gözaltı süresi verildiğini söyledi.

Otlu, “Emek sömürüsünün, sömürgeci savaşın, kadınların köleleştirilmesinin, gençliğin geleceksizleştirilmesinin sürgit devamını isteyen diktatörlük, çareyi işçi sınıfı ve ezilenlere baskıyı artırmakta, özgürlük ve devrim mücadelesi yürüten örgütlü güçlere devlet terörünü tırmandırmakta buluyor. Rejim biliyor ki sonu işçi sınıfı ve halklarımızın örgütlü başkaldırısındadır. İşçilerin, kadınların, gençlerin, LGBTİ+’ların, Kürtlerin, Alevilerin ve ulusal toplulukların birleştik anti faşist mücadelesindedir” diye belirtti.

AKP-MHP iktidarının işçi ve emekçilerin öfkesi devlete, sermaye düzenine yönelmesin diye partilerine saldırdığını vurgulayan Otlu, “Çünkü ESP yoksulluk, baskı ve adaletsizlikten bunalmış kitlelere düşmanın bu kapitalist, faşist iktidar olduğunu gösteriyor. AKP-MHP iktidarı HDP belediyelerinden üniversitelere kadar yaymak istediği kayyum politikasına karşı Boğaziçi Üniversitesi’nde direnişi büyüten gençliğin özerk-demokratik üniversite talebini bastırmak için SGDF’ye saldırıyor. AKP-MHP iktidarı halkların eşitliği ve kardeşliği mücadelesini engellemek için birleşik mücadele cephelerimiz HDP ve HDK’ye saldırıyor. AKP-MHP iktidarı Kürt halkına yönelik kirli savaşa karşı onurlu bir duruş sergileyen Barış Akademisyenleri’ne saldırıyor. Bu saldırılar yeni değildir. Saray rejimi 2015 yılında Suruç katliamıyla başlattığı çöktürme planıyla işçi ve emekçilere onlarca katliam, devrimci-demokratik güçleri teslim almak için sayısız gözaltı ve tutuklama saldırısı gerçekleştirmiştir. Hiçbiri başarıya ulaşamamıştır. Bilinmelidir ki, faşizme karşı özgürlük mücadelemiz her koşulda sürdürülecektir. Bu mücadeleyi özgürlüğe olan inancımızla, halklarımıza olan bağlılığımızla ve devrimci dayanışmaya olan güvenimizle büyüteceğiz. Faşizmin saldırılarını birleşik mücadelemizle aşacağımızı, bu iktidarı elbirliğiyle hakettiği yere göndereceğimize inanıyoruz” ifadesini kullandı.

İktidarın kendine karşı mücadele eden bütün örgütlü güçleri hedef haline getirmiş olduğunu söyleyen HDP Adana Milletvekili Tülay Hatimoğulları, “İktidar operasyonlarla, gözaltılarla, tutuklamalarla kendi faşist iktidarını daha çok tahkim etmeyi hedefliyor. Gözaltıların derhal serbest bırakılmasını, adeta işkenceye dönüştürülmüş olan bu operasyonların bir an önce bitirilmesini talep ediyoruz” dedi.

DBP Eş Genel Başkanı Saliha Aydeniz, operasyonun iktidarın talimatıyla yapıldığını dile getirerek, “Buradan bu iktidarın bir meşruiyetinin kalmadığı, sadece savaş ve cezaevi politikalarıyla kendini ayakta tuttuğu bir gerçeklikle karşı karşıyadır. Haklı olan demokratik Türkiye ve özgür Kürdistan için mücadele yürütenlerdir. DBP olarak ESP’ye yapılan bu saldırıyı kınıyor ve sonuna kadar mücadeleyi yükseltme sözü veriyoruz” ifadelerini kullandı.

Devrimci Parti Genel Başkanı Elif Torun Öneren ise “Saldırılar karşısında diz çökmeyeceğiz! Zafere kadar direneceğiz! Faşizmin hiçbir zulmü bizi durduramaz! Gözaltına alınanlar derhal serbest bırakılmalıdır” dedi.
BMG adına konuşan Zarife Çamalan ise şunları belirtti:

12 Eylül faşist darbesinin 41. yılındayız, faşist darbe 41. yılında da AKP-MHP faşist blokuyla devam etmektedir. Bu gözaltı saldırıları bu anlamda bizleri şaşırtmamıştır. 12 Eylül darbesiyle devrimcileri-sosyalistleri, devrim ve sosyalizm mücadelesinin neferlerini bitirmeye çalıştılar ama başaramadılar. İşçilerin emekçilerin sınıfsal mücadelesini ve bilincini yok etmek istediler başaramadılar. Bugün doğanın talanıyla, yangınlarla, depremlerle, sel felaketleriyle ve bu felaketlere karşı almadıkları önlemlerle yaşam alanlarımızı bitirmeye çalışıyorlar. Afganistan’da Taliban başa geldiğinde ‘Taliban ile görüş ayrılığımız yoktur’ diyen Cumhurbaşkanının bu sözleri Afganistan’da kadınlara yaşatılanları burada da yaşatmak istemektedir. ‘Gençler sosyal medya kullanımına kul olduklarını bilmiyorlar’ diyenlere karşı birleşik mücadelemizle kadınları, gençleri, ezilen halkları ve işçileri emekçileri faşizme karşı örgütleyerek cevap vereceğiz! Faşizme karşı ulusal-sınıfsal mücadeleyi büyüterek karşılık vereceğiz. Bileşenlerimize yapılan saldırıyı kendimize yapılmış olarak görüyoruz. Saldırılara karşı mücadelemizi yan yana gelerek büyüteceğiz! Faşizmi yenmek için birleşik mücadelenin gerekli olduğunu düşünüyoruz. ESP ve SGDF’li arkadaşlarımızın bir an önce serbest bırakılmasını istiyoruz.

Basın toplantısı BDSP VE DAF temsilcilerinin ‘devrimci dayanışmada bulunacağız’ sözleriyle sona erdi.


Yorum yap

E-Mail adresiniz yayımlanmayacak. İşaretli alanları doldurmanız zorunludur *

Yanıtı iptal et

İlgili yazılar