Fiyortlar, buzullar ve mineraller

Fiyortlar, buzullar ve mineraller

Küresel ısınma adanın yüzde 80’ini kaplayan buzu eritirken Grönland’ın, bulunması zor mineral rezervlerine olan talebi artırdı. Rüzgar türbinlerinde, elektrik motorlarında ve diğer birçok elektronik cihazda kullanılan bu nadir elementler, dünya fosil yakıtlarına olan bağımlılığını kırmaya çalışırken vazgeçilmez hammaddeler haline geldi.

Grönland donmuş manzaraları, uzak fiyortları ve buzullarıyla ünlüdür, ancak ada giderek başka bir şeyle anılır oldu: Ender bulunan mineraller.

Bunların hepsi iklim değişikliği ve dünyanın yeşil teknolojinin gelişimini hızlandırmak için çılgın atılımı yüzünden. Küresel ısınma adanın yüzde 80’ini kaplayan buzu eritirken, Grönland’ın bulunması zor mineral rezervlerine olan talebi artırdı. Rüzgar türbinlerinde, elektrik motorlarında ve diğer birçok elektronik cihazda kullanılan bu nadir elementler, dünya fosil yakıtlarına olan bağımlılığını kırmaya çalışırken vazgeçilmez hammaddeler haline geldi.

Mariane Paviasen

Maden şirketleri, emperyalistler ve milyarder yatırımcılar, Grönland’ın nadir bulunan mineral rezervlerine göz dikmiş durumda. Ancak adanın zenginliklerinden yararlanmayı bekleyenler, yerel halk önderi Mariane Paviasen ve Narsaq Köyü’nün ağırlıklı olarak yerli sakinleriyle mücadele etmek zorunda kalacaklar.

Köyün üst tarafındaki kayalık tepelerin herhangi bir yeri en zengin mineral konsantrasyonlarından bazılarını içerebilir. Bu veriler, Paviasen’e ulaşana kadar arkasında Çinli yatırımcıların olduğu bir Avustralya şirketini cezbetti.

Geçtiğimiz Nisan ayında Grönland Parlamentosu için yapılan seçimlerde Paviasen ve protesto grubu, madencilik şirketi Grönland Minerals’in lobicilik çabasının üstesinden geldi ve kamuoyunu madeni durdurma sözü veren bir parti lehine çevirdi. Paviasen’in zaferi ve koyun yetiştiricileri, balıkçılar ve diğer sakinlerden oluşan ittifak, gözlerini Grönland’ın maden zenginliğine diken herkese bir sinyal gönderdi: Geçim kaynaklarını ya da çevreyi tehdit eden herhangi bir proje, kendi kaynaklarıyla geçinen ve güçlü çıkarlara karşı koyma konusunda oldukça yetenekli olan yerel halktan gereken cevabı alacaktır.


Yorum yap

E-Mail adresiniz yayımlanmayacak. İşaretli alanları doldurmanız zorunludur *

Yanıtı iptal et

İlgili yazılar