Fransa Demokratik Kürt Konseyi’nden kınama

Fransa Demokratik Kürt Konseyi’nden kınama

Fransa Demokratik Kürt Konseyi CDK-F Fransa’da Kürt hareketini hedef alan gözaltı dalgasıyla ilgili bir basın açıklaması yaptı: Dreyfus’a komplo kuranlar şimdi Kürtlere karşı komplo kuruyor!

Bir kez daha, Fransız devleti içindeki karanlık güçler, değerli müttefikleri Erdoğan ile Fransa’daki Kürtleri takas ettiler.

Bugün 23 Mart, Fransa’daki Kürt hareketini hedef alan bir tutuklama dalgası yaşandı.

Kurumumuza bağlı Marsilya’da bulunan Demokratik Kürt Toplum Merkezi basıldı ve Fransa genelinde 13 civarında Kürt aktivist gözaltına alındı.

Bu tutuklamaların, Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron ile İslamofaşist mevkidaşı Erdoğan arasında 2 Mart’ta yapılan bir video konferans görüşmesinin ardından geldiğini not ediyoruz.

Fransa adına işlenen bu utanç verici baskı dalgasının, tam da TV 5’te yayınlanacak “C dans l’air” programının Fransız devlet başkanının Erdoğan’la ilişkileriyle ilgili bir röportaj yayınlayacağı gün devreye girmesi de tesadüf değil.

Quai d’Orsay ve DGSI tarafından yürütülen bu kriminalize etme politikasının, Kürtlerin Erdoğan’ın diktatörlük rejimi tarafından kitlesel olarak bastırıldığı bir zamanda geldiğini de dikkatle not ediyoruz.

Türkiye, Halkın Demokratik Partisi’ni (HDP) yasaklama tehdidinde bulunurken, seçilmiş temsilcilerini “terör örgütü üyesi veya lideri” oldukları gerekçesiyle görevden alıp tutuklarken, Fransa aynı şeyi kendi topraklarında Erdoğan’ın baskıcı kolu gibi davranarak Kürt derneklerine yöneliyor.

Quai d’Orsay’ın bu Kürt karşıtı politikasının evrensel cihatçılığın güçlendirilmesinden başka hiçbir şeye katkıda bulunmadığını hatırlatarak, onu bu çifte siyasi ve ahlaki hata için uyarıyoruz.

Cumhurbaşkanı’nın daha önce de bahsettiği gibi, Fransa’da derin bir devlet var ve Kürtlere yönelik bu adaletsizlikler ve entrikalar tamamen bu lobiden kaynaklanıyor.

Bugün Fransa’da Kürtlere yönelik tutuklamalar, aramalar, kriminalizasyon girişimleri ve sindirme girişimleri, geçmişte Alfred Dreyfus’a uygulanan muameleden daha az değildir.

Size söyleyecek tek bir sözümüz var: meşru mücadelemizden vazgeçmeyeceğiz ve tarih, Dreyfus olayının adaletsizliğini hatırladığı için bu iğrenç adaletsizliği hatırlayacak.

Bu nedenle Devlet Başkanına bir kez daha seslenerek, onu özellikle 300.000 Kürt’ün yaşadığı bir Fransa’da doğru bir Kürt politikası geliştirmeye çağırıyoruz.

Sivil toplum kuruluşlarını ve siyasi partileri de Fransa’da Kürtlerin uğradığı bu adaletsizliğe tepki vermeye çağırıyoruz.


Yorum yap

E-Mail adresiniz yayımlanmayacak. İşaretli alanları doldurmanız zorunludur *

Yanıtı iptal et

İlgili yazılar