“Fridays For Future”dan dünya çapında eylemler

“Fridays For Future”dan dünya çapında eylemler

Berlin, Londra, Madrid, Prag, Viyana  gibi başkentler başta olmak üzere onlarca şehirde binler “Fridays For Future” için sokaklardaydı.

YAŞANACAK DÜNYA

“Fridays For Future” hareketi tarafından dünya genelinde altıncısı düzenlenen küresel iklim protestolarında, iklim değişikliği, küresel ısınma ve karbon emisyonunun azaltılması talepleri dile getirildi, acil önlem alınması istendi. Eylemlere katılan on binlerce kişinin ağırlığını gençler oluşturdu. Bu anlamda dünya çapında geleceğine sahip çıkan gençlik eylemiydi.

Almanya

Almanya’nın başkent Berlin, Hamburg, Münih, Köln, Aachen, Freiburg ve birçok kentinde eylemler yapıldı.

Berlin’de binlerce kişi Federal Meclis önünde toplandı. Aralarında İsveçli iklim aktivisti Greta Thunberg’in de bulunduğu göstericiler daha sonra Unter den Linden ve Friedrich caddeleri üzerinden başbakanlık binasının önüne kadar yürüdü.

Üzerinde “İklim adaleti için mücadele!” yazan pankart taşıyan göstericiler, “Biz buradayız. Sesimiz yüksek çıkıyor, çünkü siz geleceğimizi çalıyorsunuz” ve “Şimdi iklim adaleti istiyoruz” sloganları attı.

Eylemciler yaptıkları konuşmalarda “Şimdi aktif ve kararlı davranmazsak insanlık biter. Şimdi bir şey yapmazsak 30-40 yıl sonra bunun sonuçlarını durduramayız”, “Bizim için bir gelecek istiyoruz. Siyasetçilerin kömür üretiminden daha hızlı vazgeçmeleri lazım ve araçlar için hız sınırlandırılması getirilmesi de iyi olur”, “Yeni fikirlerin gelmesini beklemek yerine eyleme geçsinler. Kömür üretiminin 2038’de değil, şimdi sonlandırılması lazım”, “Yeni teknolojilere umut bağlamak yerine şimdi bir şeyler yapılması lazım. Bir şeyler yapılması için buradan sinyal veriyoruz” düşüncelerini dile getirdiler.

İngiltere

Londra’da binlerce kişi iki haftalık kamp kurup çevre kirliliğine ve iklim değişikliğine dikkat çekerken, Dover’de de liman girişlerini kapattılar. Eylemlerde, “Büyük kapitalist şirketler kar uğruna dünyayı uçuruma sürüklüyor, ortak evimiz olan dünyanın birkaç bin zenginin çıkarları uğruna yok edilmesine karşı mücadele edelim” çağrıları yapıldı.

Dover’de ise bugün yüzlerce gösterici, tanker ve büyük kamyonlara kendilerini zincirleyerek limanı bir süreliğine trafiğe kapattı. Birçok gösterici, güçlü yapıştırıcılarla kendilerini tankerlerin üzerine yapıştırdı. Polis saatlerce uğraşarak bu göstericileri tankerlerden indirebildi. Gösteri sonunda polis otuz dokuz kişiyi gözaltına aldı.

Avusturya

Avusturya’nın başkenti Viyana’da, 20 binin üzerinde eylemci, iklim değişikliği, küresel ısınma ve karbon emisyonunun azaltılmasına dikkat çekmek için eylem yaptı. İkinci bölgede toplanan kitle, şehrin önemli caddelerini trafiğe kapatarak Helden Platz’a kadar yürüdü.

Göstericiler, “Gezegeni koru!”, “İklim için küresel adalet!”, “Başka gezegen yok!” yazılı pankartlar taşıdı. Çevre kirliliği gibi küresel iklim sorunlarının yanı sıra Viyana’da yapımı süren bir tünel ve otoyol inşaatının durdurulması için oturma eylemi de yapan protestocular, Viyana eyalet yönetimine söz konusu inşaatların sonlandırılması çağrısında bulundu.

İspanya

İspanya’nın başkenti Madrid’de öğrenciler, küresel ısınma ve iklim değişikliğine dikkat çekmek amacıyla Sol Meydanı’nda eylem yaptı.

Çekya

Çekya’nın başkenti Prag’da çok sayıda öğrenci ve iklim aktivisti “Fridays For Future” eylemleri kapsamında hükümetlerin iklim politikalarını protesto etti.


Yorum yap

E-Mail adresiniz yayımlanmayacak. İşaretli alanları doldurmanız zorunludur *

Yanıtı iptal et

İlgili yazılar