G20 Zirvesi protestoları sürdü

G20 Zirvesi protestoları sürdü

Dün “G20’ye, hükümete ve patronlara karşı: İşçi sınıfı, başınızı kaldırın!” pankartıyla süren gösteriler bugün yer yer blokaj eylemleri de yapılarak devam etti. Gösterilerde Fridays For Future isimli örgüt renkli görüntüleri ile öne çıktı.

YAŞANACAK DÜNYA

Dün “G20’ye, hükümete ve patronlara karşı: İşçi sınıfı, başınızı kaldırın!” pankartıyla süren gösteriler bugün yer yer blokaj eylemleri de yapılarak devam etti. Gösterilerde Fridays For Future isimli örgüt renkli görüntüleri ile öne çıktı.

İçerinin zirvesi

Dışarının verdiği kapitalizm karşıtı mesajlar son derece açıktı. İçerinin zirvesi ise bambaşka.

G20 Zirvesi bir kez daha, keskinleşen emperyalistler arası hegemonya mücadelesinin arenası oldu. Bordodan atılamıyorsa sıkıştırılan işbirlikçi ülkelerin hizaya çekilmesi ise zirvenin en belirgin yanı oldu. Bu ülkeler içinde öne çıkanlarından birisi kuşkusuz Türkiye.

Dün Erdoğan Biden görüşmesi sonrası ABD’nin klasik “NATO ittifakı ve stratejik ortaklık” vurgusu, Libya ve Doğu Akdeniz, Güney Kafkasya ve Afganistan’daki gelişmelerin de ele alındığının belirtilmesi, ABD emperyalizminin Türkiye’den beklentileri ve hizaya doğru itilmesi anlamına geldiğini söylemek yanlış olmayacaktır. Çünkü ABD ve NATO, Ortadoğu, Doğu Akdeniz, Balkanlar, Orta Avrupa, Karadeniz, Kafkasya, Hint-Pasifik gibi dünyanın kaynayan noktalarında süren hegemonya mücadelesinde Rusya’yı “Yakın tehdit” Çin’i de “Yükselen tehdit” olarak gören ABD’nin klişesi tekrarlandı. Bu mücadelenin başarısı için Erdoğan şahsında Türkiye işbirlikçi burjuvazisini açık bir tutum almaya zorladılar.

Kapışmanın diğer kutbu Rusya geçtiğimiz günlerde Ukrayna’nın Donbass bölgesinde Türkiye’den satın aldığı SİHA’ları kullanması sonrasında “Kiev rejimini silahlandıranları düşünmeye davet ediyoruz” açıklamasını yapmıştı. Rusya’nın Suriye’de hem HTŞ ve hem de Türkiye destekli ÖSO’yu vurmaya devam etmesi ise, Türkiye’yi yakın kıskaca almak için yaptığı ataklar kapsamında anılabilir. Bu eksende ABD’nin beklentileri doğrultusunda atılacak adımların Rusya ile gerilimi tetiklemesi ve Türkiye’nin bölgedeki hareket alanını daraltması da kaçınılmaz görünüyor.

Zirvede konuşulacağı söylenen iklim krizi için geçen Perşembe ABD Başkanı Joe Biden’in açıklaması, konunun nereye endeksli olduğunu net biçimde gösterdi. Biden, “İklim krizini sadece rekabet etmek için değil, 21. yüzyılın ekonomik rekabetini Çin’e ve dünyadaki diğer tüm ülkelere karşı kazanma yoluna sokmak girmek için bir fırsata dönüştürmek” demişti.

Sonuç olarak, bu zirvede de bir kez daha emperyalistlerin ve işbirlikçi gerici ülkelerin dünya işçi sınıfı, emekçiler ve halklar düşmanı kurdukları yeni oyunlar gündemleşti. Zirve bunlarla değil, bu oyunları bozmak anlamında on binlerin verdiği ciddi mesajlarla gündemleşti, bununla akıllarda kalacak. Ayar vereni/verileni, emperyalist hegemonya mücadelesinin şu ya da bu uçta olanıyla bütün kapitalist ülkelere karşı, kapitalizme, onun yarattığı sorunlara karşı öfkenin dışavurumu oldu.


Yorum yap

E-Mail adresiniz yayımlanmayacak. İşaretli alanları doldurmanız zorunludur *

Yanıtı iptal et

İlgili yazılar