Garibe Gezer’in cenazesi Mardin’e gönderildi

Garibe Gezer’in cenazesi Mardin’e gönderildi

Kocaeli F Tipi Cezaevi’nde cinsel saldırı da dahil sistematik işkenceye maruz bırakılan ve dün tutulduğu hücrede intihar ettiği iddia edilen Garibe Gezer’in cenazesi Kocaeli Devlet Hastanesi morgundan alınarak konvoy halinde getirildiği İstanbul Havaalanı’nda, memleketi Mardin’e gönderilmek üzere kargo uçağına teslim edildi.

MA’daki habere göre cenaze konvoyuna katılan HDP milletvekilleri ve yöneticileri, Barış Anneleri Meclisi, Özgür Kadın Hareketi (TJA), Marmara Tutuklu ve Hükümlü Aileleri ile Yardımlaşma Derneği (MATUHAYDER) ve kadın örgütleri üyeleri daha sonra Arnavutköy HDP ilçe binasına geçerek burada açıklama yapmak istedi. 

Açıklama öncesi ilçe binasını TOMA ve zırhlı araçlarla ablukaya alan polis, binadan çıkıp kapı önünde açıklama yapmak isteyenlerin dışarı çıkmasına izin vermedi. 

Öcalan: Kimse bizi engelleyemez

İlçe binasından dışarı çıkan HDP Milletvekili Ömer Öcalan, anayasal hakları çerçevesinde açıklamaya yapacaklarını ifade etti. Bunun üzerine polis, açıklamaya izin vermeyeceğini söyledi. Milyonlarca insanın oyunu alarak meclise girdiklerini belirten Öcalan, “Bizler ülkenin en büyük üçüncü partisiyiz. Burada açıklama yapmak anayasal hakkımız. Açıklamada yasaya aykırı bir şey olursa zaten işlem başlatırsınız. Kimse açıklama yapmamızı engelleyemez” dedi. 

Daha sonra izin verilmesi üzerine grup, parti binası önünde açıklama yaptı. 

Yeni cezaevleri

Öcalan, Türkiye’nin her geçen gün gittikçe daha geriye gittiğini vurgulayarak, “Şu an burada yetkililerle konuşunca ‘kanuna aykırı konuşacaksınız’ diyorlar. Daha konuşmamızı yapmadan hüküm vermişler. Ülkede insan hakları ayaklar altındadır. Binlerce insan şu an cezaevinde. Şu an Meclis’te Adalet Bakanlığı bütçesi görüşülüyor ve cezaevi yapılmasının bütçesi konuşuluyor. Bu süre zarfında yatırım olarak cezaevlerinden bahsediliyor. Cezaevi yapılarak yatırım yaptıklarını söylüyorlar” dedi.

Gezer ölüme sürüklendi 

Gezer’in dün cezaevinde yaşamını yitirdiğini hatırlatan Öcalan, “Kanunlar ve yasalar herkese lazımdır. Garibe Gezer cezaevinde olabilir. Hakları vardır, ölüme gönderilemez. Biz bunu intihar olarak görmüyoruz. Gezer ölüme sürüklenmiştir. Garibe Gezer tacize, tecavüze uğradığını, süngerli odada kaldığını ifade etmiştir. Gezer’e yapılanlar toplumun tamamına yapılmıştır. Cezaevinde tecrit, işkence kabul edilecek bir şey değil. Bu görülen bir durum değildir. Biz HDP olarak bunun karşısında duracağız. Biz Gezer’in dosyasını kapattırmayacağız. Dosyasını takip edeceğiz ve mücadelemizi büyüteceğiz” ifadelerini kullandı. 

Açıklama “Biji berxwedana zindanan!”, “Garibe gezer ölümsüzdür!”, “Katiller halka hesap verecek!” sloganları ve çekilen zılgıtlarla son buldu. 


Yorum yap

E-Mail adresiniz yayımlanmayacak. İşaretli alanları doldurmanız zorunludur *

Yanıtı iptal et

İlgili yazılar