Gazi’de gözaltı ve işkence!

Gazi’de gözaltı ve işkence!

Mücadele Birliği okurları Sezer ve Süleyman Çakmak kardeşler polis tarafından keyfi bir şekilde gözaltına alınıp işkence gördü

30 Mart günü Gazi Mahallesi’nde yolda tesadüfen gözaltına alınan ve iki gün işkence gören, avukatlarına dahi haber verilmeyen Sezer ve Süleyman Çakmak kardeşlerle gözaltı ve yaşadıkları işkenceyi konuştuk.

30 Mart Çarşamba günü Sekizevler’de gözaltına alındınız. Bununla ilgili yaşadıklarınızı anlatır mısınız?

Sezer Çakmak: Abimi bekliyorum yolda. Abim geldi, beni aldı, eve doğru yavaş yavaş gidiyorduk. Yolda 5 polis aracı gelerek, herhangi bir sorgu sual yapmadan, GBT falan yapmadan, pata küte beni almaya başladılar. İşkenceye maruz kaldım, araçta tam yarım saat işkence gördüm. Daha sonra karakola götürüldük, orada da 2,5 saat işkence gördük. Herhangi Bir şey yapmadığımız halde, elimizde herhangi birşey olmadığı halde, bildiri vs ya da ellerinde herhangi bir kamera kaydı vb olmadığı, sadece yoldan geçen insanlar olduğumuz halde oldu bu. Sadece bize değil, halkımıza da yapılmış saldırıdır bu. Halkımıza duyarlı olmalarını söylüyoruz, bu halkımıza yönelik bu suç. Çok işkenceye maruz kaldık.

Peki karakolda size nasıl davranıldı?

Sezer Çakmak: Bize kötü davranıldı, kafamıza silah dayandı, tehditler savruldu, sizi yok ederiz diye. Karakolda bizi tuvalete çıkarmadılar. Yiyecek birşey getirmediler, avukatımıza haber verilmedi. Yani suç işlemiş oldular.

Peki kaç kişilerdi, kaç saat sürdü?

Sezer Çakmak: Tahmini 35 kişilerdi. Karakola getirildik, bizi yere yatırdılar, bize işkence yaptılar, sırtımıza tekmeler, yumruklar atıldı. Şu an kolum kırık, nasıl belirteceğimi bilmiyorum bunu,

Hastane sürecini anlatabilir misin?

Sezer Çakmak: Hastanede muayene sırasında polis muayeneye girdi, doktora işini yaptırmadı. Darpları kayda geçirtmediler, yok ettiler, bunu savcılığa da sunmadılar.

Biz şu an THİV’den darp raporlarımızı almış durumdayız. Gerekli suç duyurusu ve işlemleri başlatacağız.

Seninle beraber kim vardı yanında?

Sezer Çakmak: Yanımda abim vardı, abim de işkenceye maruz kaldı tabi ki. Abime de saldırdılar, ama hedeflerinde ben varmışım. Direk bana saldırı yapıldı, abim beni korumak için araya girdi. Ondan sonra abime de saldırdılar. Abimi de gözaltına aldıktan sonra gözüne yumruk atıldı. Şişlik morluklar var abimin gözünde, bacağında morluklar var, benim de belimde var morluklar. Yani işkence yapıldığı apaçık ortada. Ve gözaltına alınırken 4-5 kişi desteğe gelmişti, onlara da saldırdılar. Ve aracın içinde biber gazlarıyla bayıltmaya kalktılar bizi. Yani açık açık ortada bize işkence yapıldığı.

Anlattıklarınız için teşekkürler. Geçmiş olsun.

Mücadele Birliği


Yorum yap

E-Mail adresiniz yayımlanmayacak. İşaretli alanları doldurmanız zorunludur *

Yanıtı iptal et

İlgili yazılar