Afganistan ve göçmen karşıtlığında yeni etap!

Afganistan ve göçmen karşıtlığında yeni etap!

Kendilerine “Öfkeli Türk Gençleri” diyen bir grubun İstanbul’un çeşitli noktalarına göçmenleri hedefe çakan ırkçı pankartlar asmaları ve gözaltına alınmaları sosyal medyada gündem oldu

Emperyalist kapitalist düzenin dünyanın birçok noktasında yarattığı hegemonya savaşlarının ve bu savaşların, ekonomik sosyal politikaların yarattığı yıkımların doğal sonucu olan göçün, dünyada olduğu gibi Türkiye’de faşizmin toplumsal tabanını genişleten bir malzeme olarak kullanılmasına devam ediliyor. Mevcut faşist iktidar göçmenleri uluslararası politikada bir koz ve aynı zamanda döviz gelecek kaynak olarak kullanırken, burjuva siyasetin diğer aktörleri de siyasi varlıklarının tahkimi için ırkçılığı da kışkırtacak bir hedef olarak görüyor, kullanıyor.

Kendilerine “Öfkeli Genç Türkler” diyen bir grup, gece İstanbul’un çeşitli yerlerine aynı imzayla “İzmir’in dağlarında çiçekleri yakanlar hesabımız sizinle”, “Ülkemde mülteci istemiyorum” ve “Hudut namustur” gibi ifadelerin yer aldığı pankartlar astı.  

Söz konusu pankartları astığı belirtilen altı kişinin gözaltına alınmasının ardından sosyal medyada açılan #ÖfkeliGençTürkler ve #HudutNamustur etiketleri altında binlerce ırkçı paylaşım yapıldı, etiketler hızla TT oldu.

Altı kişinin gözaltına alınmasına dönük tepkilerin de ifade edildiği paylaşımlara İyi Parti yöneticileri de dört koldan destek verdi.

“Hudut Namustur” diyen ve kendilerine “Öfkeli Genç Türkler” diyerek İttihat Terakki özentisi faşistler olduklarını hissettirmek isteyen bu girişime karşı da çok sayıda paylaşım olduğu dikkat çekti. Karşı paylaşımlarda da “madem öyle o zaman devletin savaş politikalarına, yayılmacı hayallere karşı çıkın. Çünkü bu politikalar göçü tetikliyor” anlamına gelen vurgular yapıldı.


Yorum yap

E-Mail adresiniz yayımlanmayacak. İşaretli alanları doldurmanız zorunludur *

Yanıtı iptal et

İlgili yazılar