Gözaltına alınan Boğaziçili öğrencilerden 10’u serbest bırakıldı

Gözaltına alınan Boğaziçili öğrencilerden 10’u serbest bırakıldı

Boğaziçi Üniversitesi’nde dün tutuklanan iki arkadaşları için basın açıklaması yapmak isterken gözaltına alınan 14 öğrencinin 10’u serbest bırakıldı. 4 öğrencinin ise yarın adliyeye çıkarılması bekleniyor.

AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan ve ortağı MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin hedef göstermesi, kayyum Rektör Naci İnci’nin ihbarıyla önceki gün gözaltına alınıp tutuklanan iki arkadaşlarının serbest bırakılması için Güney Kampüsü’nde buluşacaklarını açıklayan Boğaziçili öğrenciler bugün de polis saldırısıyla karşılaştı. Saat 12:30’da Güney Kampüs kapısında buluşacak öğrencilerden önce polis kapıya yığınak yaptı.

Saatlerce süren arbede boyunca 14 öğrenci gözaltına alındı. Gözaltına alınan öğrencilerden 10’u akşam saatlerinde serbest bırakılırken, dördünün yarın Adliye’ye çıkarılması bekleniyor.

Polis İlk elde kampüse girecek altı Devrimci Anarşist Faaliyet (DAF) üyesi öğrenciyi döverek, yerlerde sürükleyerek gözaltına aldı. Bu sırada Güney Meydan’da toplanan öğrenciler sloganlar, pankart ve tutuklanan arkadaşlarının fotoğraflarıyla Güney Kapısı’na doğru yürüdü. Kapıdan çıkmak isteyen öğrencilerin önüne barikat kuran polis, dışarı çıkmalarını engelledi.

Bu arada polis görüntü alan gazetecileri kalkanlarla çembere aldı. Öğrenciler polis terörüne sloganlarla tepki gösterip, dışarı çıkmaya çalışırken gözaltılar devam etti. Gazetecilerin engellenmemesi koşuluyla basın açıklaması yapıp eylemi sonlandıracaklarını söyleyen öğrenciler, daha sonra basın açıklaması gerçekleştirirken yeniden saldırıya uğradı. Gün boyunca toplam 14 öğrenci gözaltına alındı. Öğrencilerden 10’u sağlık kontrolleri ardından serbest bırakılırken, dördünün yarın adliyeye çıkarılması bekleniyor.


Yorum yap

E-Mail adresiniz yayımlanmayacak. İşaretli alanları doldurmanız zorunludur *

Yanıtı iptal et

İlgili yazılar