Gözaltına alınan kırk beş Boğaziçiliden kırk üçü serbest bırakıldı

Gözaltına alınan kırk beş Boğaziçiliden kırk üçü serbest bırakıldı

Gözaltından bırakılan Boğaziçi öğrencileri: “Biz şimdi gözaltından çıktık. Hırpalandık ama güvendeyiz, özgürüz. Arkadaşlarımız da özgür olacak. Mücadele umuttur.”

Boğaziçi Üniversitesi’nde atanmış rektör Naci İnci’yi protesto ettikleri için kampüsten dövülerek gözaltına alınan kırk beş öğrenciden kırk üçü serbest bırakıldı. İki öğrenci ise savcılığa sevk edildi. 

Serbest bırakılan öğrenciler “Biz şimdi gözaltından çıktık, hırpalandık ama güvendeyiz, özgürüz. Arkadaşlarımız da özgür olacak. Mücadele umuttur” notuyla sosyal medya hesaplarından bir açıklama yayınladı. 

Öğrenciler açıklamalarında şunları söylediler:

Kayyumun da içinde olduğu binanın önünde 10 aydır yaptığımız gibi çadırımızı açmak, okulumuza anti demokratik bir şekilde tepeden indirilen ve intihalleriyle, hukuksuzluklarıyla meşhur kayyum iktidarını protesto etmek için oradaydık. Üzerimize saldıran onlarca güvenlik görevlisi yetmedi ki okulumuza 4 gözaltı aracı, yüzlerce çevik (polis) öğrenci servisleriyle geldiler. Naci (İnci) onları sakince camdan izlerken bu polisler bizleri darp edip, boğazlarımıza sarılıp, toplam 45 Boğaziçi Üniversitesi öğrencisini gözaltına almış, yüzlercemizi de okulumuzun bahçesinde kovalamıştır. Biz şimdi gözaltından çıktık. Hırpalandık ama güvendeyiz, özgürüz. Arkadaşlarımız da özgür olacak. Mücadele umuttur.


Yorum yap

E-Mail adresiniz yayımlanmayacak. İşaretli alanları doldurmanız zorunludur *

Yanıtı iptal et

İlgili yazılar