Grev, sokak gösterileri ve barikat

Grev, sokak gösterileri ve barikat

Fransa’nın deniz aşırı sömürge ülkelerinde halk günlerdir sokaklarda… Goudeloupe ve Martinique’te eş zamanlı olarak grev, sokak gösterileri ve barikatlatlar eşliğinde polis ve jandarmanın müdahalesine rağmen sürüyor.

YAŞANACAK DÜNYA

Fransız Hükümeti’nin, covid-19 gerekçesiyle 12 haziran 2021 tarihinde ilan ettiği yasaklar ve zorunlu aşı dayatması bölge halkının sabrını taşırdı. 12 Haziran’dan beri devam eden sokak gösterileri bir üst noktaya sıçradı. Grev, barikat ve sokak çatışmalarına dönüşen kitle eylemleri sistemi korkutuyor. Guadeloupe’ta zorunlu aşıyı kabul etmeyen sağlık çalışanlarının iş akitlerinin askıya alınması şimdilik ertelendi. Martinique ve Guyane’da da halk sokaklarda. Eylemler, grev, sokak gösterileri ve barikatlar kurma biçiminde devam ediyor.

Eylemler covid-19 yasakları ve zorunlu aşıya tepkiden çıkışını alsa da, asıl neden çok daha derin ve köklü bir tepkiye dayanıyor.

Dünyanın her yerinde olduğu gibi her geçen gün artan yoksulluk, işsizlik, değersizlik, ve gelecek kaygısı kitleleri sokağa çıkarıyor.

Emperyalist tekellerin bölge halkının topraklarını yıllardır çiftlikleri gibi kulkandıkları yetmiyor. İşçi ve emekçileri kölece çalıştırdıkları da yetmiyor.

Ayrıca bölge halkını Avrupa’da kullanımdan kaldırılmış yasaklı kimyasal tarım ilaçlarıyla zehirliyorlar. Su problemi yaşayan bölge halkının musluklarından kıt kanaat akan su değil yasaklanan tarım ilaçlarının zehiri.

İlaç tekellerine piyasa oluşsun diye bölge halkına özel üretilen meyve sularına aşırı şeker katarak diyabet obezite vd hastalıklara sebebiyet veriyorlar.

Bilinmelidir ki, bölge halkının grev, sokak gösterileri ve barikatlatları, yaşamsal ve ihtiyaç olan hiçbir şeye yatırım yapmayan ancak zehirleyen ve yok eden sisteme karşı.

Yüzde 50’lerin üzerinde seyreden işsizliğe karşı,

Yoksulluk ve yoksunlaştırmaya karşı,

İnsanca ve özgürce bir yaşam için!..


Yorum yap

E-Mail adresiniz yayımlanmayacak. İşaretli alanları doldurmanız zorunludur *

Yanıtı iptal et

İlgili yazılar