GSB’de işçi kıyımı: Gerekçe ‘Kod-29’

GSB’de işçi kıyımı: Gerekçe ‘Kod-29’

Gaziantep Başpınar Organize Sanayi Bölgesi’nde faaliyet gösteren Yasin Kaplan Halı Fabrikası’nda gerekçesiyle on altı işçi Kod-29 uygulanarak işten çıkarıldı.

Kod-29 patronların güncel silahlarından biri haline geldi. Sendikalaştıkları için, haklarını istedikleri için, insanca yaşam koşulları istedikleri için işten atılan işçilere sunulan gerekçe de hazır: Kod-29.

Giderek sistematik bir saldırı niteliği kazanan bu madde, işçinin sadece tazminat ve diğer haklarının gasbı anlamına gelmiyor. Bununla birlikte ve belki de daha önemlisi, ömrü boyunca sırtında taşıyacağı bir damga manasını taşıyor. Çünkü anlaşılır bir dille ifade edersek bu madde “Yüz kızartıcı suç!” anlamına geliyor.

Gazete Duvar’dan Ali Vefa Yurdal’ın haberine göre Gaziantep Başpınar Organize Sanayi Bölgesi’nde çalışan işçiler Kod-29 gerekçesiyle işten çıkarıldı. DİSK – Tekstil İşçileri Sendikası Gaziantep Bölge Temsilcisi Mehmet Türkmen “3 hafta önce Güven Boya İplik fabrikasında işçi çıkarıldı. Yasin Kaplan Halı’da da on altı işçi haksız yere Kod-29 ile işten çıkarıldı. İşçiler emekçiler işsizlik ödeneği, işe iade, ihbar ve kıdem tazminat gibi yasal haklarından yararlanamıyor” dedi.

Kod-29: ‘Ahlaksız davranış’tan işten çıkarma

Gaziantep Başpınar OSB’deki, işçiler Kod-29’la yani iş kanununun 25/2 maddesinde yer alan ‘iyiniyet ve ahlak kurallarına aykırı davranış’ gerekçesiyle işten atılma ya da ücretsiz izne gönderilerek açlığa mahkum ediliyor. Geçtiğimiz Cuma günü Yasin Kaplan Halı fabrikasında Kod-29 gerekçesiyle on altı işçinin işten atıldığı belirtildi. Parti ve sendikalar durumu protesto etmek için gösteri düzenlendi.

Kod-29 ile işten çıkarılan Tuncay Kara, “6,5 senedir burada çalışmaktayım. Kod-29’dan dolayı bizi işten çıkardılar. Burada on altı arkadaşımız var. Beni bundan 6,5 ay önce ücretsiz izne gönderdiler. Devletin kısa çalışma ödeneğinden faydalanamadım. O zamanlarda 6 aylık çocuğum vardı. Çocuğuma süt alamadım” dedi.

“Yasak yokken işten çıkarma daha azdı”

İşten çıkarma yasağının olmadığı dönemde çıkarmaların daha az olduğunu söyleyen DİSK-Tekstil İşçileri Sendikası Gaziantep Bölge Temsilcisi Mehmet Türkmen, “İşten atma yasağı yokken bu kadar çok işçi atılmıyordu. Üstelik, yasaktan önce işten atılan işçilerin çoğu en azından tazminatlarını alabiliyor ve işsizlik ödeneğinden yararlanabiliyorlardı. Ama şimdi yıllardır çalıştıkları işyerlerinden hem tazminatsız atılıyorlar hem de işsizlik ödeneği bile alamadan açlığa mahkum ediliyorlar. Üstüne bir de yüz kızartıcı bir suç işlemişçesine ahlaksızlıkla suçlanarak, iftiraya uğrayarak ve bu sicillerine işlenmiş olarak sokağa atılıyorlar” diye konuştu.


Yorum yap

E-Mail adresiniz yayımlanmayacak. İşaretli alanları doldurmanız zorunludur *

Yanıtı iptal et

İlgili yazılar