Gülistan Doku’nun ablasına hapis cezası

Gülistan Doku’nun ablasına hapis cezası

Tunceli 2’nci Asliye Ceza Mahkemesi, Gülistan Doku’nun ablasına Aygül Doku’ya Zeynal Abarakov’un üvey babası Engin Yücer’i “tehdit etmekten” 6 ay hapis cezası verdi. 

2020’den bu yana kendisinden haber alınamayan Munzur Üniversitesi öğrencisi Gülistan Doku’nun ablası Aygül Doku ile Gülistan’ın kaybolmasından sorumlu tutulan Zeynal Abarakov’un üvey babası polis memuru Ergin Yücer hakkında açılan davanın duruşması görüldü.

Abla Doku ile Yücer’in karşılıklı birbirinden şikayetçi olduğu davada Yücer’in evini taşıması sırasında yaşanan olaylar nedeniyle abla Doku “tehdit, hakaret ve mala zarar vermekten” suçlanıyor. Yücer ise, “hakaret” ve Gülistan Doku’ya ait olduğu belirtilen intihar mesajlarını dijital medyada yayması nedeniyle “kişisel verileri izinsiz kaydetmek ve yaymaktan” suçlanıyor. 

Tunceli 2’nci Asliye Ceza Mahkemesi’nde görülen duruşmaya, Aygül Doku’nun avukatları ile Doku’nun babası katıldı. Ergin Yücer ve avukatı ise duruşmaya katılmadı. Savcı, mütaalasında hem abla Doku’nun hem de Yücer’in iki cezalandırılmasını talep etti.

Doku’nun avukatı Fatma Kalsen, Yücer’in üzerine atılı suçlardan cezalandırılmasını, müvekkilin ise beraatine karar verilmesini istedi.

Mahkeme Yücer’e “Doku’ya hakaret etmekten” beraat, kişisel verileri hukuka aykırı bir şekilde kaydetmekten” ise 1 yıl hapis cezası verdi. Daha sonra cezanın “sanığın geleceği üzerindeki etkisini” dikkate alarak, cezayı 10 aya indirdi. Mahkeme, cezayı erteledi.

Mahkeme, Yücer’e “Doku’ya ait kişisel verileri hukuka aykırı bir biçimde ele geçirmek veya yaymak” suçundan ise 2 yıl ceza verdi. Mahkeme bu cezayı da 1 yıl 8 aya düşürerek, erteledi.  

Aygül Doku’ya Engin Yücer’i “tehdit etmekten” 6 ay hapis cezası verdi. Mahkeme, cezayı 5 aya düşürerek, erteledi. Mahkeme, ayrıca abla Doku’ya “hakaret” gerekçesiyle bin 740 TL, “mala zarar vermekten” ise bin 500 TL para cezası verildi. Adli para cezalarında da hükmünün açıklanması geriye bırakıldı.


Yorum yap

E-Mail adresiniz yayımlanmayacak. İşaretli alanları doldurmanız zorunludur *

Yanıtı iptal et

İlgili yazılar