Gülistan Doku’nun ailesinin ‘Adalet Nöbeti’ 9. gününde

Gülistan Doku’nun ailesinin ‘Adalet Nöbeti’ 9. gününde

Gülistan Doku’nun ailesinin Tunceli Adliyesi önünde başlattığı “adalet” nöbeti 9. gününde devam ediyor. İsyanlarında öne çıkan cümle, “Gülistan’ın kemiklerini bize verin” oluyor. Nöbetlerinin 9. gününde Doku Ailesi’ni HDP’liler ziyaret ederek, bu “adalet” mücadelesinde her zaman yanlarında yer alacaklarını ifade ettiler.

Hakların Demokratik Partsi (HDP) Parti Meclisi Sözcüsü Ebru Günay, HDP Dış İlişkiler Komisyonu Eşsözcüsü ve HDP Eş Genel Başkanı Yardımcısı  Feleknas Uca, HDP Dersim, Batman ve Diyarbakır il yöneticileri, 9 gündür Tunceli Adliyesi önünde ‘Adalet Nöbeti’nde olan Gülistan Doku’nun ailesini ziyaret etti.

Ziyaret sırasında konuşan Feleknas Uca, ailenin adalet arayışında yanlarında olduklarını belirterek, “Biz her yer de Gülistan Doku nerede? diye sormaya devam edeceğiz. Sizin verdiğiniz mücadele çok kutsaldır. Bu adaletsizliklerin son bulması için biz her zaman mücadele edeceğiz. Bu bizim sorumluluğumdadır. Sen yalnız değilsin” dedi.

Neden katiller bulunmuyor?

Jinnews’teki habere göre daha sonra konuşan Gülistan Doku’nun annesi Bedriye Doku, “Ben adalet istiyorum. Ben anneyim, anne. Neden katiller bulunmuyor. Katil polistir, neden devlet onu koruyor. Neden detaylı bir arama yapılmadı. Niye katili yakalamıyorlar? Devlet neden kızımı bana vermiyor” diye konuştu.

Bu sırada polislerin anons yapması üzerine Gülistan Doku’nun babası Halit Doku, “Adalet istiyorum adalet. Katili yakalayın. Adalet Bakanı buraya gelsin” diye tepki gösterdi.

Gülistan’dan 2 yıl, 4 gündür haber yok!

Gülistan Doku’dan 5 Ocak 2020’den bu yana haber alınamıyor. Devlet yetkilileri bu durumu “intihar”la açıklayarak, olayın üzerini örtmeye çalışıyor. Bugüne kadar yürütülen tüm çalışmalar da devletin bu senaryosuna göre yapıldı. Oysa Gülistan’ın ortadan kaybolmasından saatler önce yaşanan ve bazıları kamera kayıtlarına da yansıyan olaylar ya da dosyada fail olarak yargılanması gereken Zaynal Abakarov’un telefonundaki yazışmalar bile Gülistan’ın aslında katledildiğini gösteriyor. Buna rağmen Abarakov bırakalım sorgulanmayı sadece bir saat karakolda tutulduktan sonra serbest kaldı. Olayın hemen ardından annesinin eşi olan polisin tayini çıkarıldı ve aile apartopar taşındı.

Bütün kanıtlar ve devletin olayla ilişkileniş biçimi Dersim’deki sivil ve resmi bürokrasinin de içinde olduğu bir şebekenin pisliklerinden bir şekilde haberdar olan Gülistan’ın elbirliğiyle katledildiğini ve bunun üzerinin kapatılmaya çalışıldığını gösteriyor.

Gülistan’ın bu şekilde “kaybedilmesi” ve olayın üstünün örtülmesi çabalarına karşı Doku ailesinin mücadelesi son olarak Tunceli Adliyesi önünde başlattıkları “Adalet Nöbeti”yle devam ediyor.


Yorum yap

E-Mail adresiniz yayımlanmayacak. İşaretli alanları doldurmanız zorunludur *

Yanıtı iptal et

İlgili yazılar