Hacı Lokman Birlik anıldı

Hacı Lokman Birlik anıldı

3 Ekim 2015’te Şırnak’ın Dicle Mahallesi’nde yaralı halde zırhlı araca bağlanıp, sürüklenerek katledilen Hacı Lokman Birlik, 6. ölüm yıldönümünde mezarı başında anıldı.

Kürt halkına yönelik “çöktürme planı”nın insanlık düşmanlığı boyutlarını kazandığı 2015 yılının simgelerinden biri de 24 yaşındaki Hacı Lokman Birlik’ti. 3 Ekim 2015’te Şırnak’ın Dicle Mahallesi’nde yaralı halde zırhlı araca bağlanıp, sürüklenerek katledilen Hacı Lokman, 6. ölüm yıldönümünde mezarı başında anıldı.

Anmaya, Birlik’in ailesi ile Özgür Kadın Hareketi (TJA) aktivistleri ve Halkların Demokratik Partisi (HDP) Şırnak İl Örgütü yöneticileri katıldı.

‘Mücadelesini sürdüreceğiz’

MA’daki habere göre anmada konuşan HDP Merkez İlçe Eşbaşkanı Kamuran Demir, Birlik’in cansız bedeninin yerlerde sürüklenmesini unutmayacaklarını belirterek, “Hacı Lokman Birlik arkadaşımızın hayalleri gerçekleştirene kadar, mücadelesini sürdüreceğiz. Arkadaşımıza yapılan bu zulmü unutmayacağız” dedi.

Birlik’in kardeşi Hüseyin Birlik, “Hacı yoldaşa yapılan bu zulüm asla unutulmayacaktır. Biz onun mücadelesinden vazgeçmeyeceğiz, onun izinde olacağız” diye konuştu.

Kürtlere birlik çağrısı

Anmanın ardından Birlik ailesi ziyaret edildi. Ziyarette konuşan Birlik’in annesi Nazire Birlik, oğlunun anılarının yaşatılması gerektiğini belirterek, şunları söyledi: “Biz eğer birlik olursak her şeyin üstesinden geliriz. Her şeyi bir tarafa bırakın ve birlik olun. Benim oğlum öldü ama başkasının yüreği yanmasın. Hacı sadece benim oğlum değil, hepinizin arkadaşı, kardeşi ve yoldaşıydı. Hepiniz benim için Hacı’sınız” dedi.


Yorum yap

E-Mail adresiniz yayımlanmayacak. İşaretli alanları doldurmanız zorunludur *

Yanıtı iptal et

İlgili yazılar