Hanau Katliamı’nın 1. yılında Almanya’da kitlesel eylemler

Hanau Katliamı’nın 1. yılında Almanya’da kitlesel eylemler

Hanau Katliamı’nın 1. yılında Almanya’nın Köln, Stuttgart, Hamburg ve Berlin’ kentlerinde miting ve korsan yürüyüşler gerçekleştirildi.

YAŞANACAK DÜNYA

Köln

Köln’de yapılan eylem saat 18.00’de Wienerplatz’ta başladı. Saygı duruşunun hemen ardından sahneden Hanau’da katledilenlerin isimleri tek tek sayıldı, kalabalık “Burada“ şeklinde yanıt verdi.

Konuşmalarda ırkçılığı lanetleyen vurgular yapıldı. Hanau’da katledilen gençlerden birinin ailesinin yaptığı konuşmada şunlar söylendi:

Şu an yüreğim kızıl nehir gibi öfkeli çünkü kardeşimle birlikte 8 genç katledildi. Bir yıldır acımız dinmedi. Fakat şu kalabalığa bakıyorum, yalnız olmadığımı hissettirdiğiniz için sizlere teşekkür ediyorum.

Köln şehrinde “Keupstrasse”te bomba patlatılması saldırısını yaşayan bir esnaf ise şunları söyledi:

Almanya’ya ilk geldiğimde ne kadar gelişkin ve rahat bir ülke diye kafamda yer etmiştim. Bu fikir ne zaman değişti? 16 yıl önce yaşadığım o patlama beni sarstı ve bu ülkeye karşı olan düşüncem tamamen değişti. Çünkü patlama olduğunda dükkandaydım. Hemen yere yattım ve belli bir süre sonra dışarı fırladım, yaralanan insanları görünce çok öfkelendim… Poliste yapılan ilk sorguda bana ‘kim yaptı’ diye sorduklarında ‘neo naziler yaptı’ deyince polislerin ‘nasıl böyle söylersin’ diye beni susturmaları beni şaşırttığı kadar korkuttu da. Daha sonra, mahkeme sürecinde bu şaşkınlığım giderek arttı, zira bombalama yapan kadına o kadar iyi davrandılarki, suçlu benmişim gibi hissettim…

Kürsüden yapılan diğer konuşmalarda “Ne Solingen, ne Kassel, ne Halle ne de Hanau olayları doğru dürüst yargılanıp katiller cezalandırıldı. Bu soğuğa rağmen burada bu kadar insan bir araya geliyorsa bizler yalnız değiliz ve birlikte güçlüyüz” vurguları yapılırken kalabalıktan sık sık ”Enternasyonal dayanışmayı yükselt!”, “Irkçı saldırılara son!” sloganları atıldı.

Alanda Alınteri ve Yaşanacak Dünya imzalı Almanca bildiler dağıtıldı. Eylemde Alman gençler çoğunluktaydı. Konuşmalardan sonra miting sonlandırıldı.

4 binin üzerinde kişinin katıldığı mitingin hemen ardından kitlenin bir kısmının katılım gösterdiği korsan yürüyüş başladı.

Polisin paniği eşliğinde kitle bir süre yürüdü, polis kitleyi engellemeye çalıştı ve arkasından gazla saldırdı. Yakın mesafeden yapılan gazlı saldırıya maruz kalan ve “kimlik tespiti yapacağız” bahanesiyle gözaltına alınan yoldaşımız bir süre sonra serbest bırakıldı.

Stuttgart

Stuttgart’ta 3 ayrı eylem gerçekleştirildi. Eylemlerden kalabalık olanı saat 18:00’de Marienplatz’da başladı. 300’ün üzerinde katılım vardı. Katledilen 9 gencin herbiri adına ayrı ayrı konuşmalar yapıldı. Mumlar yakıldı. Bütün göçmen kurumlar ve Alman grupları alandaydı. Gençlerin yoğunluğu dikkat çekti.

Yapılan konuşmalarda, bu tür saldırı ve katliamların faillerinin devlet ve polis tarafından korunup kollandığına vurgu yapıldı. Hanau’da katledilenlerin ailelerinin ses kayıtları dinletildi.

Alınteri ve Yaşanacak Dünya imzalı bildiri dağıtımı gerçekleştirildi.

Marienplatz’tan şehrin merkezine doğru korsan yürüyüşe geçildi. Yürüyüşteki kitlenin öfkesinin daha belirgin olması dikkat çekiciydi.

Berlin

Hanau’ya ilişkin anma toplantılarından biri de Berlin-Oranienplatz’da yapıldı. Anmaya bin kişi katıldı. Taşınan pankartta “Hatırlamak değiştirmektir” yazıyordu katliamın tarihi de atılmıştı: “19.2.2020”

Katledilenlerin yakınlarından konuşma yapanlar oldu. Hanau’da katilin kendisini öldürmesi nedeniyle davada bir işlem yapılamadığı belirtildi. Bu katliamın sadece bir katilin eseri olmadığı faşist hareketin Almanya’da sistem tarafından kollanıp desteklendiği vurgulandı.

Arka planda müzik vardı, mumlar yakıldı, çiçekler bırakıldı.

Hamburg

Hamburg’un dört farklı noktasında Hanau anması için yapılan eylemlere çoğunluğu Alman demokrat ve antifaşistler olmak üzere binlerce insan katıldı. Pandemiden kaynaklı güvenlik güçleri merkezi eylem ya da yürüyüş yapılmasına izin vermedi. Feldstraße ve çevresinde toplanan kalabalığa Mölln şehrinde nazilerin kundakladıkları 1992 yılında ailesini kaybeden ve kurtulan tek çocuk olan İbrahim Aslan konuşma yaptı.

Çocukken faşizmin ne olduğunu ağır bir travma yaşayarak öğrendiğini belirten Aslan, asıl travmanın devlet eliyle önü açılan ve politikacıların güvenlik güçleri mensubu olanların faşist örgütlenmelere verdikleri destek olduğunu ekledi. Ve buna karşı en az hedefte olan yabancılar kadar Almanların da karşı durması çağrısında bulundu.

Veddel’de yapılan eylemde ise Roman derneği, Mültecilerle Dayanışma Derneği başkanı konuşma yaptı.


Yorum yap

E-Mail adresiniz yayımlanmayacak. İşaretli alanları doldurmanız zorunludur *

Yanıtı iptal et

İlgili yazılar