Hanau Katliamı’nın 1. yılında birçok kentte sokağa çıkılacak

Hanau Katliamı’nın 1. yılında birçok kentte sokağa çıkılacak

Irkçı katliamı protesto etmek için göçmen emekçiler başta olmak üzere tüm duyarlı kesimleri 19 Şubat’ta sokağa çağırıyoruz.

YAŞANACAK DÜNYA

Hanau’da 19 Şubat 2020’de gerçekleşen ırkçı saldırı sonucu dokuz göçmen genç hayatını kaybetti. Katliam üzerinden bir yıl geçti, soruşturma henüz tamamlanmadığı gibi birçok soru cevapsız kaldı.

Irkıçı saldırı ve katliama yönelik tepki ve öfke ise hiç dinmedi. Alman halkı, antifaşist gruplar, ırkçılığa karşı olan kesimler bu süreçte birçok defa onlarca kentte protestolara katıldılar, on binler sokaklara aktı. Alman ilericileri, demokratları, sosyalistleri, devrimcileri göçmenler yalnız bırakmadılar.

Antifaşist, antikapitalist Alman gruplar, katliamın 1. yılında, göçmen emekçilerle, değişik uluslardan göçmen kurumlarıyla omuz omuza yine sokaklarda olacaklar. Katledilen göçmenleri anmak, aynı zamanda ırkçı saldırıyı teşhir etmek için Almanya’nın birçok kentinde protesto eylemleri düzenlenecek.

Hanau’da gerçekleşen göçmen katliamının tekil bir olay olmadığını, ruh hastası bir ırkçının marifeti olarak ise hiç görülemeyeceğini, “yabancı” düşmanlığının yıllardan beri Alman burjuvazisi tarafından kışkırtıldığını, ırkçı-faşist grupların Alman devletince kollanıp korunduğunu, bu nedenle de bizler omuz omuza bir mücadeleyle onun karşısında bariyerler örmedikçe bu tür saldırıların devam edeceğini görmek durumundayız.

Bu bilinçle, başta göçmen emekçiler olmak üzere tüm duyarlı kesimleri “Irkçı teröre son! Faşizme karşı hep birlikte!” diye haykırmak için 19 Şubat’ta sokağa çağırıyoruz.


Yorum yap

E-Mail adresiniz yayımlanmayacak. İşaretli alanları doldurmanız zorunludur *

Yanıtı iptal et

İlgili yazılar