HDP binalarına pankart bahaneli polis baskınları

HDP binalarına pankart bahaneli polis baskınları

HDP’nin tecride karşı cezaevlerinde başlayan ve 55’inci gününe giren açlık grevlerine dikkat çekmek için ‘Açlık grevlerine ses ver’ yazılı pankartların asıldığı İstanbul’daki ilçe örgütlerine baskın yapan polisler, pankartlara el koydu.

Polis, tecride karşı cezaevlerinde devam eden açlık grevlerine dikkat çekmek için Halkların Demokratik Partisi’nin (HDP) İstanbul’daki ilçe örgütü binalarına asılan ‘Açlık grevlerine ses ver’ pankartlarını bahane ederek baskınlar düzenleyip, pankartlara el koydu. Partinin bazı ilçe eşbaşkanlarının gözaltına alındığı öğrenildi.

MA’nın haberine göre şu ana kadar baskın yapılan yerler arasında Bağcılar, Ümraniye, Sancaktepe, Esenyurt, Beylikdüzü, Sultangazi, Beyoğlu, Kağıthane, Gaziosmanpaşa, Esenler, Üsküdar, Kartal, Maltepe, Güngören, Şişli ilçe örgütü binaları var.

Savcılık talimatı ile yapılan baskınlarda parti binalarına asılan “Açlık grevlerine ses ver” ve “Tecridin kaldırılması, hak ihlallerinin son bulması, hasta tutsakların serbest bırakılması, çıplak aramanın son bulması için açlık grevinde olan tutsakların talepleri kabul edilsin” yazılı pankartlara el konuldu.

Eşbaşkanlar emniyete götürüldü

Baskınlarda parti binalarında bulunan ve yarın saat 15:00’de Kadıköy’de gerçekleştirilecek açıklamaya ilişkin basılan çağrı broşürlerine de el konuldu. Baskın yapılan parti binalarının eş başkanlarının ifadeleri alınmak üzere gözaltına alınarak ilçe emniyet müdürlüklerine götürüldü.

Cezaevlerinde pandemi döneminde artan hak gaspları ve İmralı Cezaevi’nde tutulan PKK Lideri Abdullah Öcalan’ın üzerindeki tecridin sonlandırılmasını isteyen tutuklular, 27 Kasım’dan bu yana süresiz dönüşümlü açlık grevinde. 


Yorum yap

E-Mail adresiniz yayımlanmayacak. İşaretli alanları doldurmanız zorunludur *

Yanıtı iptal et

İlgili yazılar