HDP Bitlis İl Örgütü’ne “yıkım” baskını!

HDP Bitlis İl Örgütü’ne “yıkım” baskını!

Bitlis’te “riskli yapı” ilan edilen ev ve işyerleri, polis zoruyla boşaltılıyor. Aynı bölgede bulunan HDP İl Örgütü binasına polis eşliğinde gelen yıkım ekipleri, kapı ve pencereleri söktü.

Bitlis’in Atatürk, Devrim, Gazibey, Hersan ve Müştakbaba mahallelerinde bulunan yaklaşık 700 binanın Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi’yle “riskli yapı” ilan edilmesi ve mahkemelerden 2 defa yürütmeyi durdurma kararı çıkmasına rağmen yıkım zorbalığı devam ediyor. Geçtiğimiz günlerde dükkanlarının yıkılmasına karşı duran esnafa polis saldırmış ve 70 kişiyi gözaltına almıştı. Polis eşliğinde yıkım ekipleri bugün de Halkların Demokratik Partisi (HDP) Bitlis İl binasına geldi. Partililerle ekipler arasında yaşanan tartışmadan sonra bindan çıkan polisler sokağı ablukaya aldı.

MA’daki habere göre Valiliğin pazar günü 17.00’ye kadar boşaltılması kararı tebliğ ettiği esnaf, işyerlerini terk etmedi. Sabah saatlerinde “riskli” ilan edilen bölgeye gelen polisler, ev ve işyerlerini zorla boşaltıyor.

Ne olmuştu? 

Bitlis’in Atatürk, Devrim, Gazibey, Hersan ve Müştakbaba mahallelerinde bulunan yaklaşık 700 yapı, Nisan 2020’de Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi’yle “riskli alan” ilan edildi. Cumhurbaşkanlığı kararının iptaline ilişkin açılan dava kapsamında Danıştay savcısı, kararın hukuka aykırı olduğu gerekçesiyle iptal edilmesi gerektiği görüşünü bildirdi. Kararın ardından Bitlis Valiliği yapılarla ilgili 6306 sayılı Afet Yasası’nın ‘6A’ uygulamasını işleme koydu. Bitlis esnafı, bu işlemin iptali için Van İdare Mahkemesi’ne dava açtı. Açılan davada verilen “yürütmeyi durdurma” kararına rağmen başlatılan yıkım işlemi sürüyor.


Yorum yap

E-Mail adresiniz yayımlanmayacak. İşaretli alanları doldurmanız zorunludur *

Yanıtı iptal et

İlgili yazılar