HDP tüm engellemelere rağmen Taksim’de savaşı, tecridi ve saldırıları protesto etti!

HDP tüm engellemelere rağmen Taksim’de savaşı, tecridi ve saldırıları protesto etti!

HDP, tüm engelleme ve yasak kararlarına rağmen Şişhane ‘de savaş politikalarını, tecridi, partiye yönelik kapatma davasını ve tüm saldırıları protesto etti!

HDP İstanbul İl Örgütü’nün, “Savaşa, katliamlara, tecride ve HDP’ye yönelik siyasi darbeye karşı mücadeleyi büyütüyoruz” başlığıyla Şişhane Meydanı’nda yapacağı basın açıklamasına polis “Beyoğlu Kaymakamlığı’nın yasak kararı var” diyerek engel olmaya çalıştı. HDP Milletvekilleri ve parti yöneticilerinin polisle görüşmelerinde çözüm yönünde bir gelişme olmadı. Polis ısrarla “İl binanızın önünde açıklama yapabilirsiniz” deyince kitle de alkış ve sloganlarla o yöne doğru yürümeye başladı. Bunun üzerine polis hızla kitleyi çembere aldı ve bulunulan yerde basın açıklaması yapılmasını engelleyemedi.

HDP İstanbul İl Eşbaşkanları Elif Bulut, Erdal Avcı, HDK Eş Sözcüsü Esengül Demir ve Grup Başkanvekili Saruhan Oluç’un konuşmalar yaptığı eylemde kitle sık sık “HDP haktır, halk burada!”, “HDP umuttur, umut dimdik ayakta!”, “Direne direne kazanacağız!”, “Deniz Poyraz Ölümsüzdür!”, “Biji berxwedane zindane!”, “Zindanlar boşalsın tutsaklara özgürlük!”, “Siyasi tutsaklar onurumuzdur!”, “AKP halka hesap verecek!”, “Faşizme karşı omuz omuza!” sloganlarını haykırdı. Alanda “Savaşa, katliamlara, tecride ve HDP’ye yönelik siyasi darbeye karşı mücadeleyi büyütüyoruz” pankartı açıldı, Deniz Poyraz’ın posterleriyle taleplerin yer aldığı dövizler taşındı.

HDP, HDK ve DBP tarafından çalışmaları yürütülen basın açıklamasına çok sayıda kurum katılarak destek verdi.

Açıklamaların ardından kitle dağılırken eylem boyunca tahammülsüzlüğünü saldırı anonslarıyla hissettiren polis, Deniz Poyraz’ın posterlerini ve HDP bayraklarını indirmeyen kitleye saldırdı. İlk saldırı girişimi milletvekillerinin müdahalesiyle durduruldu. Daha sonra kitle yeniden yürüyüşe geçti. Polis ikinci defa saldırıya geçti ve Deniz Poyraz’ın posterinin almaya çalıştı. HDP’liler bu saldırıya direnerek, posteri vermedi. Araya giren milletvekillerini de darbeden polis, kitleyi dağıtamayınca plastik mermilerle saldırmaya başladı. Polisler, Mezopotamya Ajansı (MA) muhabiri İdris Sayılgan ve Özgür Gelecek muhabiri Taylan Öztaş’ı çekim yaptıkları sırada ara sokağa çekti ve darp etti.

Polis saldırılarına rağmen kitle ara sokaklardan sloganlar atarak HDP İl Binası önüne kadar yürüdü.

Bulut: 1 Temmuz’da Taksim Tünel’deyiz!

Eylemde ilk olarak HDP İstanbul İl Eşbaşkanı Elif Bulut konuştu. Bulut, bugün Taksim’de sokak sokak sergilenen Onur Yürüyüşü direnişini hatırlattı. Aynı iradeyle, 1 Temmuz’da sokakta olacaklarını söyleyen Bulut, “Hak mücadelemizi sürdüreceğiz. Kimse engelleyemeyecek. İnanmış bir halkın önünde kimse duramaz” dedi.

1 Temmuz’da Deniz Poyraz şahsında katledilen tüm kadınlar için Taksim Tünel’de olacaklarını söyleyen Bulut, birlikte mücadele çağrısı yaptı.

Avcı: Mücadeleye devam edeceğiz

HDP İstanbul İl Eşbaşkanı Erdal Avcı da Türkiye’de çok uzun yıllardır ağırlaştırılmış bir tecrit politikası olduğunu söyledi. PKK lideri Abdullah Öcalan şahsında Kürt halkına, emekçilere, kadınlara, demokrasi mücadelesi yürütenlere tecrit uygulandığını dile getiren Avcı, tecrit politikasının sonucu olarak HDP’nin kapatılmak istendiğini kaydetti. Avcı, HDP olarak mücadeleye devam edeceklerini kaydetti.

Demir: Çözüm için muhataplarıyla yan yana gelin

HDK Eş Genel Sözcüsü Esengül Demir, Kürt sorunu üzerinden iktidarın Türkiye’yi teslim almaya çalıştığını kaydetti. HDP’nin kapatılması ve Kobanê davasının tam da Kürt halkı ve demokratik Türkiye siyasetini tasfiye etmek amaçlı olduğunu belirtti. Sınır ötesi operasyonlara işaret eden Demir, Kürt sorununun tek çözümünün Kürt halkının muhataplarıyla yan yana gelmek olduğunu söyledi.

Demir, birlikte mücadele çağrısı yaptı.

Oluç: HDP’yi kapatamazsınız, yok edemezsiniz

HDP Grup Başkanvekili Saruhan Oluç, HDP’nin bugüne kadar hiçbir saldırı karşısında diz çökmediğini ve boyun eğmediğini vurguladı. Türkiye halklarına verdikleri sözleri yerine getirmek için mücadeleden bir adım geri atmadıklarını dile getiren Oluç, İzmir’de faşist saldırıda katledilen Deniz Poyraz’ı andı.

Bu saldırılarla Türkiye demokrasi mücadelesini geriletebileceğini sananlara seslenen Oluç, “Sizden, demokratik siyaset aracılığıyla bu alçakça saldırılarınızın ve katliamların hesabını mutlaka ama mutlaka soracağız. Bunun için mücadeleden geri durmayacağız” dedi.

6 yıldır HDP’nin tüm bileşenleriyle kapatılmak istendiğini belirten Oluç, “HDP’yi kapatmaya heveslenenlere diyoruz ki; HDP bir fikirdir, HDP bir politikadır, HDP halkın direnişidir, HDP Kürt halkıdır, HDP Türkiye demokrasi güçleridir. HDP bütün farklı dillerin, kültürlerin, inançların buluştuğu yerdir. Müslümanların, Alevilerin, kadınların, gençlerin, emekçilerin, Türkiye’nin her yerinde Trakyası’ndan Kürdistan coğrafyasına kadar örgütlenen bir partidir. Kapatılamaz, yok edilemez” diye vurguladı.

‘Tecridi derhal sona erdirin’

PKK lideri Abdullah Öcalan üzerinde uygulanan ağırlaştırılmış tecridin uluslararası hukuka aykırı olduğunun altını çizen Oluç, tecridin derhal sona erdirilmesi gerektiğini söyledi.


Yorum yap

E-Mail adresiniz yayımlanmayacak. İşaretli alanları doldurmanız zorunludur *

Yanıtı iptal et

İlgili yazılar