HDP’nin Van Kapıköy Sınır Kapısı’ndaki açıklamasına abluka ve engelleme!

HDP’nin Van Kapıköy Sınır Kapısı’ndaki açıklamasına abluka ve engelleme!

HDP’nin “Aş-İş Buluşmaları” kapsamında pandemi bahanesiyle kapalı tutulan Van Kapıköy Sınır Kapısı’nda yapacağı basın açıklaması polis kuşatmasına alındı, kitle dağılmazsa gözaltı yapılacağı söylendi, gazeteciler alana alınmayınca milletvekilleri gazetecilik yapmak zorunda kaldı!

HDP’ye yönelik baskıların nasıl bir boyut kazandığının çarpıcı fotoğraflarından biri de Van Kapıköy Sınır Kapısı’nda verildi. Partinin krizle birlikte büyüyen toplumsal yıkıma karşı başlattığı “Aş ve İş Buluşmaları”nın bugünkü adresi, bu kapıydı. HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan ve milletvekillerinin katıldığı buluşmada, Van-İran sınır kapısının pandeminin çifte standartlı önlemleri kapsamında kapatılmasının kentte yarattığı büyük yıkıma dikkat çekmek ve kapının önlemler alınarak açılmasını talep etmek amaçlanıyordu. Fakat iktidardaki partiler hiçbir pandemi önlemini dikkate almaksızın binlerce insanın katıldığı etkinlikler düzenler hatta bununla övünürken, HDP’nin sınıra 20 kilometre uzaklıktaki bir noktada, pandemiyi de dikkate alarak yapacağı etkinlik, pandemi bahane edilerek engellendi. Gazetecilerin görüntü alması yasaklandı, polis kalkanları milletvekillerini kuşattı, açıklamaya katılan kitle “dağılmazsanız gözaltı yapacağız” diye uyarıldı!

Bu saldırganlık karşısında HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan, HDP Ekonomi Komisyonu üyeleri Garo Paylan ve Erol Katırcıoğlu ile milletvekilleri basın açıklaması gerçekleştirdi. Gazeteciler engellendiği için kayıtları da milletvekilleri yaparak, faşist saldırganlığın ulaştığı boyutlara dair çarpıcı bir görüntü oluşturdu.

‘Utanç tablosu’

Polisin gözaltı işlemi konusunda uyarıda bulunması üzerine HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan, milletvekili olmayanları araçlarına davet etti, “Basın açıklamasını ben yapacağım” dedi.

Buldan’a basın açıklamasında Paylan ve Katırcıoğlu eşlik etti. Sınır Kapısı önünde, polis panzerleri altında açıklama yapan Buldan, engelleme ve bu görüntü için “Utanç tablosu” yorumunu yaptı.

Bu manzara, karşılaştığımız tutum ve manzara Türkiye açısından, Türkiye demokrasisi açısından tam bir utançtır. Darbe dönemlerinde bile bu ülkede bu görüntüler yaşanmamıştır. Bu ülkede darbe yapmak isteyenler bile sizin kadar fütursuzca davranışta bulunmamıştır. Hatta 15 Temmuz darbesi gerçekleşseydi bugünkü durumla belki aynı şeyler yaşanacaktı. Biz bu talimatın, burada açıklama yapmamıza izin vermeyenlerin kimler olduğunu biliyoruz. Ancak ant olsun ki size bu talimatı verenlere asla prim bırakmayacağız, asla onların önünde diz çökmeyeceğiz. Bizim halkımızla, tabanımızla, seçmenimizle aramıza kimse giremeyecek. İşte bunu yaptığınız için her gün oy kaybediyor, küçülüyorsunuz. Siz bunu yaptığınız için biz büyüyor, çoğalıyoruz. Bu manzara bugün Türkiye tarihine utanç tablosu olarak geçmiştir.

Buldan, “Gideceğimiz yere 20 kilometre ileride bir açıklama yapmak istedik, ancak engellendik. Ama yine de sesimizi halkımıza duyurmak istedik” dedi. Kapıköy sınır kapısının çözüm sürecinde açık olduğunu anımsatan Buldan, “Akan kardeş kanı dursun denen süreçte bu kapı açılmıştı. Oradaki ticaret Van halkına fayda sağlayacak bir durumdaydı. Fakat pandemiyle birlikte bir yıl önce bugün bu kapı kapatıldı” dedi. Buldan, kapının açılmasını istedi:

Tüm sınır kapıları açılırken, sadece bu kapının kapalı olması, bu bölgedeki halka büyük bir zulümdür. Van halkı bu şekilde cezalandırılmak isteniyor.  İran’da nevruz kutlamaları başladı. İran halkı Antalya’ya, İstanbul’a gidecek ama bu kapıdan Van’a gelemeyecek. Tam bir çifte standart. Pandemi Covid-19, uçakta seyahat edene bulaşmayacak, minibüste bulaşacak anlayışı kabul etmiyoruz. Bu yüzden biz bugün burada Van halkımızın, esnafımızın, otelcilerimizin, turizm yapanların istihdam sahibi olanların talebini dile getirmek ve dillendirmek istedik. Van halkı şunu bilsin, HDP sizlerin talebini her türlü dile getirecektir. Bunun önüne kimse geçemeyecektir. Bir kez daha ifade ediyoruz, sınır kapısı pandemi şartlarına göre acilen açılmalıdır.


Yorum yap

E-Mail adresiniz yayımlanmayacak. İşaretli alanları doldurmanız zorunludur *

Yanıtı iptal et

İlgili yazılar