Hekimlerin ‘Beyaz Yürüyüşü’ başladı

Hekimlerin ‘Beyaz Yürüyüşü’ başladı

Hekimlerin ve sağlık emekçilerinin özlük hakları, çalışma koşulları ve halkın sağlık hakkı için TTB öncülüğünde “Emek bizim söz bizim!” sloganıyla yapılacak ‘Beyaz Yürüyüş’ dün (23 Kasım) Kadıköy Beşiktaş İskelesi önünde yapılan basın açıklamasıyla başladı. Hekimler bugün akşam da Derince’de buluşacak

Yürüyüşçüler, 27 Kasım’da Ankara’da olacak ve bu kapsamdaki etkinlikler “Beyaz Forum”la devam edecek. Taleplerinin kabul edilmemesi durumunda iş durdurmayı da gündemlerine alacak hekimlerin bugün hareket edecekleri adres, Derince Eğitim ve Araştırma Hastanesi önü. Hekimler burada da saat 17:30’da bir basın açıklaması gerçekleştirecek. 25 Kasım Perşembe günü Bursa İl Sağlık Müdürlüğü önünde karşılanacak olan yürüyüş kolu, ertesi gün Eskişehir’de Varlığımız Sağlığımız Anıtı önünde karşılanacak. Beyaz Yürüyüş’ün son gününde ise saat 12:00’da Ankara’daki TTB Merkezi önünde buluşulacak. Ardından Yılmaz Güney Kültür Merkezi’nde “Beyaz Forum” başlayacak. Forum’da sağlık alanında karşılaşılan sorunlar, hekimlerin Sağlık Bakanlığı’ndan beklentileri dile getirilecek.

Dün akşam Kadıköy İskelesi’ndeki buluşmaya TTB Merkez Konseyi üyeleri ile tabip odalarının, sağlık emek-meslek örgütlerinin, demokratik kitle örgütlerinin, siyasi partilerin temsilcileri ve üyeleri katıldı. “Karanlığa karşı önlüğümüzün beyazına, özlük haklarımıza, halkın sağlık hakkına sahip çıkıyoruz” ve “Emek Bizim, Söz Bizim – Beyaz Yürüyüş” yazılı pankartlar taşınırken, ellerinde fenerle gelen hekimler sık sık “Emek bizim söz bizim, bekle bizi Ankara!”, “Çok ses tek yürek, bu bilek bükülmeyecek!”, “Herkese eşit, ücretsiz sağlık!”, “Sağlık haktır satılamaz!”, “Sağlıkta ticaret ölüm demektir!”, “Sağlıkta şiddet sona ersin!”, “Karanlığa karşı omuz omuza!” ve “Bu daha başlangıç mücadeleye devam!” sloganlarını haykırdı.

TTB Merkez Konseyi Başkanı Prof. Dr. Şebnem Korur Fincancı okuduğu basın açıklamasında “Bugün mesleğimize, emeğimize yönelik saldırılara, bize dayatılan karanlığa karşı önlüğümüzün beyazına sahip çıkmak için yürüyüşümüzü başlatıyoruz” dedi.

“Dayatılan karanlığa karşı yürüyoruz”

Sağlığın piyasalaştırılması ve emeklerinin değersizleştirilmesine karşı uzun soluklu bir mücadele sürdürdüklerini belirten Fincancı, şunları söyledi:

TTB Merkez Konseyi Başkanı Prof. Dr. Şebnem Korur Fincancı tarafından okunan basın açıklaması ise şöyle:

Sevgili yol arkadaşlarımız,

Bugün “Beyaz Yürüyüş”ümüze eşlik etmek için, bizleri karanlığı yaracak bu yürüyüşe uğurlamak için aramızda olan tüm dostlara teşekkür ediyoruz. Mesleğimizin duygusal ve fiziki yükünün her gün daha da ağırlaştığı salgın günlerinde, yalnız olmadığımızı hep birlikte var ettiğimiz biricik örgütümüzün gücüyle, tüm emek ve demokrasi güçlerinin, toplumla birlikteliğin verdiği umutla hissediyoruz.

Sağlığın piyasalaştırılması, emeğimizin değersizleştirilmesine karşı uzun soluklu, inişli çıkışlı mücadelelerden geçtik. Sağlığı çökerten dönüşümü tümüyle durduramasak da gerçek yüzünü en başından beri gösteren bir meslek örgütünün Türk Tabipleri Birliği’nin emekçileri olmaktan hep onur duyduk. Bu çöküşün önüne katıp bizden götürdüklerini görmek, göstermek de ona karşı mücadele etmek de hepimizin sorumluluğu oldu. Bugün mesleğimize, emeğimize yönelik saldırılara, bize dayatılan karanlığa karşı önlüğümüzün beyazına sahip çıkmak için yürüyüşümüzü başlatıyoruz.

Hekimler hızla dönen bir çarkın dişlisi haline getirilirken…

Bu topraklarda hekimlik mesleği tüm değerleriyle birlikte tüketilip, hekimler hızla dönen bir çarkın dişlisine dönüştürülürken; “Artık geçinemiyoruz” diyen meslektaşlarımız yabancılaştıkları emeklerinin karşılığını alamazken; en ağır işkolunda çalışan işçiden daha uzun saatler boyu hem de ölümüne, güvenlik alanında görev yapanlar kadar can korkusuyla, şiddete uğrama tehlikesiyle çalışmaya zorlanıp, baskılar, yıldırma ve değersizleştirme ile baş başa bırakılırken; genç meslektaşlarımız artık bu ülkede hekimlik yapmaktan vazgeçiyor, kendi topraklarını terk edip göçmenliğe zorlanıyor. 

Sağlıktaki bu çöküşe artık dur demenin günüdür.

Emeğin yok sayıldığı, mesleğin değersizleştirildiği şartlara rağmen, tıp fakültesine başladığımız ilk günleri, mesleğe coşkuyla başladığımız o ilk an birlikte yaşadığımız ortak duyguyu, beyaz önlüğü giydiğimiz ilk günün heyecanını hatırlayalım hadi yeniden. Biz gücümüzü hep mesleğimizden aldık. İnsandan yana, yaşamdan yana bizim değerlerimiz. Her sözümüzü hekim olmanın gerekliliği ile dillendirdik. Salgın dönemi, mesleki özerkliğimizin, etik ilkelerimizin değerini ortaya çıkarmanın yanında; sağlığın nasıl başat bir rol oynadığını, yaptığımız mesleğin anlamını, önemini bir kere daha hepimize ve tüm insanlığa gösterdi. Bugün bu gerçekleri tüm çıplaklığı ile görmüşken ortak değerlerimizi, mesleki mücadelemizi, coşkumuzu, ortak umutlarımızı, taleplerimizi de göstermenin, sağlıktaki bu çöküşe artık dur demenin günüdür.

Yürüyelim alkışlarla/ Meydan okurken…

Bugün tüm meslektaşlarımıza “Biz birlikteysek umut var” demenin günüdür. Sözümüzü büyütelim, “Emek bizim söz bizim” diyerek Yeni Türkü’ye selamla Meral Özbek’in sözlerini çınlatalım yollarda: “…Yürüyelim şarkılarla/ İsyan ederken/ Yürüyelim alkışlarla/ Meydan okurken…”


Yorum yap

E-Mail adresiniz yayımlanmayacak. İşaretli alanları doldurmanız zorunludur *

Yanıtı iptal et

İlgili yazılar