Helikopterden atılan köylüleri haberleştiren gazeteciler serbest!

Helikopterden atılan köylüleri haberleştiren gazeteciler serbest!

Van Çatak’ta askerler tarafından gözaltına alındıktan sonra helikopterden atılıp, işkenceye maruz kalarak ağır yaralanan iki köylünün yaşadıklarına ilişkin yaptıkları haberler nedeniyle tutuklanan MA ve Jinnews çalışanı dört gazeteci, haklarında “örgüt üyesi olmak” iddiasıyla açılan davanın ilk duruşmasında tahliye edildi.

9 Ekim 2020’de tutuklanan Mezopotamya Ajansı (MA) muhabirleri Adnan Bilen ve Cemil Uğur, Jinnews muhabiri Şehriban Abi ve gazeteci Nazan Sala ile tutuksuz yargılanan MA muhabiri Zeynep Durgut hakkında “örgüt üyesi olmak” iddiasıyla açılan davanın ilk duruşması bugün Van 5’inci Ağır Ceza Mahkemesi’nde görüldü. Mahkeme, 4 gazetecinin “adli kontrol şartı” ile tahliyesine karar vererek, bir sonraki duruşmayı 2 Temmuz’a erteledi.

Gazeteciler, Van’da askerlerce gözaltına alındıktan sonra helikopterden atılıp, maruz kaldığı işkenceler sonucu hayatını kaybeden Servet Turgut ve vücudunda ağır tahribatlar oluşan Osman Şiban isimli köylülerin yaşadıklarına dair haberler yaptıktan sonra tutuklanmıştı.

MA’daki habere göre karar, duruşmayı takip etmek için adliyede bulunan gazeteci meslek örgütü temsilcileri ve aileler tarafından alkışlarla karşılandı.

DFG: Gazetecilik suç değil 

Gazetecilerin duruşması için kente gelen meslektaşları, tahliye kararı sonrası adliye binası önünde açıklama yaptı. Dicle Fırat Gazeteciler Derneği (DFG) Eşbaşkanı Serdar Altan, meslektaşlarının “mesnetsiz” suçlamalarından dolayı yargılandıklarını belirterek, diğer tutuklu gazetecilerin de tahliye edilmesi çağrısı yaptı. Altan, “Gazetecilik suç değildir. Önümüzdeki süreçte de bu sürecin takipçisi olacağız. Davanın gidişatına ilişki de bilgilendirme yapılabilir” diye konuştu.

TGS: İçi boş iddianame 

Türkiye Gazeteciler Sendikası (TGS) Genel Başkanı Gökhan Durmuş, “içi boş” hazırlanan iddianameye karşı çıktıklarını ve bunun sonucunda 4 gazetecinin tahliye edildiğini belirtti. Durmuş, “Her yerde gazeteciliği yapmaya devam edeğiz. Umarım tüm meslektaşlarımız tahliye olurlar. Basın özgürlüğünü konuşuruz” dedi.

MGKP: Karar dayanışmayla alındı

Mezopotamya Kadın Gazeteciler Platformu (MGKP) Sözcüsü Ayşe Güney, tutuklamaların siyasi olduğunu ve hukuki bir yanının bulunmadığına işaret ederek, “Bu sonucu kamuoyu ve gazeteci örgütlerinin dayanışmasıyla aldık” dedi.

Baro Başkanı: Birlik kazandırır 

Van Baro Başkanı Zülküf Uçar, tahliye kararının dayanışmayla alındığını ifade etti. Haksız tutuklamaya karşı verilen kararın olumlu olduğunu dile getiren Uçar, “Çok net şekilde bugün yargılanan gazetecilik faaliyetiydi. Tam bir hukuk devletine ulaşacağımız günlere umarım ulaşabiliriz. Ancak birlikte mücadele edebilirsek kazanırız” ifadelerini kullandı.

Şık: Dayanışma çok önemli 

Bağımsız Milletvekili Ahmet Şık, “Bugün burada gazeteci olarak bulunuyorum. Burada yargılananın gazetecilik olduğundan kimsenin şüphesi yok. Gazeteciler duruşmada beyanlarında ‘Bizim mesleki faaliyetlerimiz suçlama konusu yapılıyor. Eğer suç olarak görüyorsanız bu suçu işlemeye devam edeceğiz’ dediler. Bugün dayanışma çok önemliydi. Bu dayanışmanın her zaman içinde olacağız” ifadelerini kullandı.

MLSA: tutuklu gazeteci kalmasın 

Medya ve Hukuk Çalışmaları Derneği (MLSA) Eş Direktörü Veysel Ok, diğer tutuklu gazetecilerin de tahliyesini isteyerek, baskılar karşısında durmaya devam edeceklerinin mesajını verdi.


Yorum yap

E-Mail adresiniz yayımlanmayacak. İşaretli alanları doldurmanız zorunludur *

Yanıtı iptal et

İlgili yazılar