Hendek Katliamı davasında tahliye edilen iki kişiye tutuklama kararı

Hendek Katliamı davasında tahliye edilen iki kişiye tutuklama kararı

Hendek’teki Büyük Coşkunlar Havai Fişek Fabrikası’nda meydana gelen işçi katliamının birinci yılında aileler fabrika önündeydi. Bu arada 10 Haziran’daki duruşmada tahliye edilen iki yönetici hakkında tutuklama kararı çıkarıldı

Bugün Sakarya Hendek’teki Büyük Coşkunlar Havai Fişek Fabrikası’nda göz göre göre meydana gelen patlamanın birinci yıldönümüydü. Yedi işçinin hayatını kaybettiği, 127’sinin de yaralandığı bu iş cinayetinin acılarını yüklenen aileler fabrika önünde basın açıklaması gerçekleştirerek bir kez daha “adalet” istediler. İş cinayetlerinin fıtrat olmadığını, meselenin risk, tehdit, önlem ve dolayısıyla ihmal-maliyet hesapları-denetim eksikliği meselesi olduğunu haykırarak bahçeye karanfiller attılar. Acılarını, uğradıkları muameleleri söze dökmeye çalıştılar.

Katliamın birinci yılında onlar kaybettiklerini anarlarken ihmaller-hesaplar zinciriyle gerçekleşen bu büyük katliamdan yargılananların sadece ikisi o da şimdilik tutuklu! Diğer beş sanıksa tutuksuz yargılanıyor. Gerekli denetimleri yapmaları gerekirken, yapmayan devlet görevlileriyse yargılanmıyor bile!

Tahliye edilen iki kişi hakkında tutuklama kararı!

2009 ile 2014 yılları arasında her yıl patlayan, ama MÜSİAD’çı sahipleri hakkında herhangi bir işlem yapılmadığı için üretime kalınan yerden devam edilen fabrikada meydana gelen iş cinayetinin ardından Sakarya 1. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen davanın 10 Haziran’da görülen son duruşmasında sorumlu müdür Asiye A. ve ustabaşı Erşan Ö. adli kontrol uygulamalarıyla tahliye edilmişti. Onların tahliye edilmeleriyle birlikte katliamla ilgili olarak sadece fabrika sahibi Yaşar Coşkun ile fabrika sorumlu müdürü Hasan Ali Velioğlu tutuklu kalmıştı.

Sakarya Cumhuriyet Başsavcılığı ve bazı müşteki avukatları, sorumlu müdür Asiye A. ve ustabaşı Erşan Ö’nün, 10 Haziran’daki duruşmada adli kontrol uygulamasıyla tahliyesine ilişkin Sakarya 2. Ağır Ceza Mahkemesi’ne itirazda bulundu.

İtirazı kabul eden mahkeme heyeti, 2 sanık hakkında tutuklama kararı çıkarttı.


Yorum yap

E-Mail adresiniz yayımlanmayacak. İşaretli alanları doldurmanız zorunludur *

Yanıtı iptal et

İlgili yazılar