Hendek Katliamı davasının 6. duruşması görüldü

Hendek Katliamı davasının 6. duruşması görüldü

Hendek Katliamı davasında mahkeme ara kararını açıkladı: Sanıklar ‘olası kast’la değil, ‘bilinçli taksirle adam öldürmek’ten yargılanacak, Yaşar Coşkun ve Hasan Ali Velioğlu’nun tutukluğuna devam, gelecek duruşma 31 Ocak 2022’de görülecek

Sakarya Hendek’teki Büyük Coşkunlar Havai Fişek Fabrikası’nda 3 Temmuz 2020’de meydana gelen patlamanın yedi işçinin ölümüne, 128’inin de yaralanmasına yol açmasına ilişkin Sakarya 1’nci Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen davanın 6. duruşması görüldü. Duruşmaya tutuklu yargılanan fabrika sahibi Yaşar Coşkun ve müdür Hasan Ali Velioğlu duruşmaya SEGBİS yoluyla katıldı. İşçilerin göz göre göre ölüme gönderildiği apaçık olan davada sanık vekillerinin bilirkişi raporunun yenilenmesi talebi reddedildi. Savcı esas hakkındaki mütalaasını açıkladı. Tüm deliller, ifade ve raporlar facianın faillerinin “olası kastla adam öldürmek” maddesinden yargılanmaları gerektiğini gösterdiği halde, savcı, “Bilinçli taksirle birden fazla kişinin ölümüne ve yaralanmasına neden olma” suçlamasıyla 7 sanık hakkında 2 yıl 8’er aydan, 22 yıl 6’şar aya kadar hapis cezası istedi. Tutuklu sanıkların tutukluluğunun devamına karar verilerek, sonraki duruşma 31 Ocak 2022’ye ertelendi.

Mütalaa ‘bilinçli taksirle birden fazla kişinin ölümüne neden olmak’tan verildi

Mütalaada “Sanıklar Ali Rıza Ergenç Coşkun ve Yaşar Coşkun’un olayın meydana gelmesinde ihmal ve kusurlarının bulunduğu, Sanık Hasan Ali Velioğlu’nun resmi olarak fabrika müdürü olmasa da fabrikada fiilen bu sıfatla görev yaptığı, Sanık Erşan Öztürk’ün fabrikada yetki ve söz sahibi olduğu, Sanık Asiye Angın ve katılan sanık Ahmet Çağırıcı’nın işveren vekili sıfatı bulunduğu, olayın meydana gelmesinde ihmal ve kusurlarının bulunduğu, Sanık Aslı Bozkurt’un ihmal ve kusurunun bulunduğu” diye belirtildi. Savcı, tüm sanıklar hakkında TCK’nin 85/2, 22/2, 53/6, 63. maddeleri gereğince ‘bilinçli taksirle birden fazla kişinin ölümüne neden olma‘ suçundan cezalandırılmalarını istedi.

Savcılık mütalaasında “Sanık müdafilerinin yeni rapor alınması taleplerini mahkemenin takdirine bırakıyoruz” ifadelerine yer verildi. Sanık avukatlarının yeni bilirkişi alınması yönündeki talepleri, dosyada değişen delil durumu bulunmadığı gerekçesiyle reddedildi.

Sanık Yaşar Coşkun’un avukatı Abdürrahim Burak, savcılığın mütalaası üzerine “Sunduğumuz uzman raporu heyetçe dikkate alınmadan reddedilmiş, savcılık okumadan mütalaasını bildirmiştir. Bu bizim temyiz gerekçemiz olacaktır.” dedi. Coşkun’un bir diğer avukatı Asena Aslan Burak ise savcılığın mütalaasına karşı beyanda bulunmak için üç aydan az olmamak üzere süre istedi.

‘Olası kast’la yargılanmalılar!

Katliamda hayatını kaydeben işçilerin aileleri faillerin “bilinçli taksirle” değil, “olası kastla” yargılanması gerektiğini belirtti. Avukatları Av. Can Atalay “Fabrikada patlayıcı oranı ne olursa olsun ne kadar işçi ölürse ölsün denilerek çalışma yapılmasına rağmen, olası kast değerlendirilmemiştir. Olası kast değerlendirilmeden esas hakkındaki mütalaa doğrultusunda karar verilmemelidir” dedi.

Avukattan müşteki vekillerine el hareketi!

Sanık Yaşar Coşkun avukatı Abdullah Tekneci’nin müşteki avukatlarına yönelik el hareketleri yapması üzerine duruşma salonunda gerginlik yaşandı. Gerginlik sırasında müştekilerden fenalaşanlar oldu, sağlık ekipleri müdahale etti. Duruşma gerginlik nedeniyle verilen aranın ardından devam etti.

İşçi aileleri: “işçiye ölümü razı gören kanlı zihniyete düşmanız”

Duruşma öncesi “Hendek için adalet” pankartı açan aileler adına konuşan Merve Nur Yılmaz, “Bizler kaybettiğimiz yakınlarımızın haklarını aradığımız için patron düşmanı, sermaye düşmanı, şovmen, provokatör ilan edildik. Ama bizler ne onlara ne de sermayelerine düşmanız. Biz onların işçiye ölümü razı gören kanlı zihniyetlerine düşmanız. Bu saatten sonra hakarete, tehdite maruz kalsak da bu işin peşini bırakmayacağız” dedi. Hatun Tepeçınar ise, “Sonuna kadar bu yoldayız. İşçi hakkını alana kadar, adalet yerini bulana kadar, son nefesimize kadar bu yoldayız” diye konuştu.


Yorum yap

E-Mail adresiniz yayımlanmayacak. İşaretli alanları doldurmanız zorunludur *

Yanıtı iptal et

İlgili yazılar