Hendek’teki işçi katliamı davası 25 Ekim’e ertelendi

Hendek’teki işçi katliamı davası 25 Ekim’e ertelendi

Yedi kişinin hayatını kaybettiği, 128 kişinin de yaralandığı Büyük Coşkunlar Havai Fişek Fabrikası’ndaki patlamaya ilişkin davanın dördüncü duruşması görüldü. Müşteki vekili Avukat Evren İşler, delillerin nasıl karartıldığına dair bilgi verdi.

Yedi kişinin hayatını kaybettiği, 128 kişinin de yaralandığı Büyük Coşkunlar Havai Fişek Fabrikası’nda patlamaya ilişkin davanın dördüncü duruşması görüldü. Müşteki vekillerinden Avukat Evren İşler, “Delillerin karartılması noktasında patlama günü bilgisayarların olay yerinden kaçırıldığı sanık tarafından ikrar edilmiş olup sanık siyasi iktidarın da onayının olduğunu açıkça söylemiştir” dedi

Sakarya’nın Hendek ilçesinde 3 Temmuz 2020’de Büyük Coşkunlar Havai Fişek Fabrikası’nda meydana gelen ve yedi işçinin ölümü, 128 işçinin yaralanmasıyla sonuçlanan patlamanın 4’üncü duruşması Sakarya 1. Ağır Ceza Mahkemesi’nde yapıldı. Haklarında 2 yıl 8’er aydan 22 yıl 6’şar aya kadar hapis istenen yedi sanıktan dördünün tutukluluğuna devam kararı verilerek dava 25 Ekim’e ertelendi.

Duruşmanın başlamasından önce fabrikada yaşanan patlamada hayatını kaybeden işçilerin yakınları, yaralanan bazı işçiler ile avukatlar duruşma salonu önünde toplanıp basın açıklaması yaptı.

Patlamada yaşamını yitiren İşçi Halis Yılmaz’ın kardeşi Merve Nur Yılmaz, sorumluların en ağır şekilde cezalandırılması gerektiğini belirtti:

İçimizdeki çaresizliği, acıyı ne kadar anlatsam anlayamazsınız. Bundan bir yıl önce biz de Çorlu’yu, Soma’yı anlayamazdık. Maalesef artık anlıyoruz. İnşallah siz de bizler gibi anlamak zorunda kalmazsınız. İçimizdeki acıyı size anlatamam ama öfkemden bahsedebilirim. Öfkemin asıl sebebi, şu içeride çıkacak karardan, içerideki sanıklardan ziyade bizlerin daha çok korkuyor olmasına öfkeliyim. Defalarca kez yaşanmış olaylara rağmen hiçbir önlem almayarak bu olaylara zemin hazırlanmasına öfkeliyim. İçerideki sanıkların bu olaydan hiçbir vicdan azabı çekmeyerek verdikleri ifadelere öfkeliyim. Ne kadar ne söylesek de az. Ben artık adaleti aramak istemiyorum çünkü adalet aranması gereken bir şey olmamalı adalet yerini bulsun istiyorum.


Yorum yap

E-Mail adresiniz yayımlanmayacak. İşaretli alanları doldurmanız zorunludur *

Yanıtı iptal et

İlgili yazılar