HES’in regülatör kapaklarını kendileri açmış!

HES’in regülatör kapaklarını kendileri açmış!

Kastamonu’nun Bozkurt ilçesini adeta yok eden selde ilçeye 20 kilometre uzaklıktaki HES’in regulataör kapaklarının açıldığı ortaya çıktı

Kastamonu’da 25, Sinop’ta 2 kişinin hayatını kaybettiği, 100’e yakın kayıp başvurusunun olduğu, Bartın’da bir kişinin halen arandığı, birçok köyeyse daha ulaşılamadığı, Kastamonu’nun Bozkurt ilçesinin adeta yok olduğu selde, Ezine çayı üzerindeki HES barajının (Bozkurt ilçesine 20 kilometre uzaklıkta) regulataör kapaklarının açılmış olduğu açığa çıktı. Hem de “tesisin ve arazilerin güvenliği için” denilerek…

Devletin valisinin ve İçişleri Bakanı’nın selin bu kadar büyük yıkım yaratmasında HES barajının kapaklarının patlamasının rol oynadığını ısrarla reddetmelerine karşın, regülatör kapaklarını bizzat kendilerinin açtığı gerçeği çiftçilere gönderilen mesajlarla açığa çıktı.

Yeniçağ gazetesi, selin yaşandığı Çarşamba günü bir çiftçiye giden mesaja ulaşarak bu gerçeği teyit etmiş oldu.

Mesajda, “Çiftçilerimizin dikkatine. Bölgemizdeki yoğun yağışlar nedeniyle sel riski beklenmektedir. Tesislerimizi ve arazilerimizi korumak amacıyla barajlarımız kapatılmış regülatör kapaklarımız açılmıştır. Tüm çiftçilerimizin önlem almasını önemle rica ederiz” denildiği görüldü.

Öte yandan neoliberal yağma ve talanda ustalaşmış, bunun güvenliğini faşist zorbalıkla sağlamak için kendisini tahkim edip duran devletin klasik refleksleri yineleniyor. Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun, sel bölgelerinde ne kadar kapsamlı bir çalışma yaptıklarını (!) rakamlarla sıraladıktan sonra şaşırtıcı olmayacak şekilde sosyal medya kullanıcılarını tehdit etti:

Hassas dönemlerde sosyal medya üzerinden toplumda bir infial ortamı oluşturulmak istenmektedir. Halkımızın insani ve vicdani duygularını istismar etmeye yönelik bu gayri ahlaki kampanyalara milletimiz, asla fırsat vermeyecektir.

Dere yatağı daraltılarak imara açılan Kastamonu’nun Bozkurt ilçesi selden en fazla etkilenen yer oldu. Çok sayıda insan hayatını kaybetti, evler yıkıldı, şehir ikiye yarıldı, adeta kıyamet görüntüleri ortaya çıktı. Bozkurt ilçesi için sosyal medyada #BozkurtYokOldu etiketiyle paylaşımlar yapılırken, belli ki devlet gerçeklerin ortaya çıkmasından her zaman olduğu gibi yine rahatsızlık duydu ve sosyal medya kullanıcılarını tehdit etmek ve bağış toplamaya başlamak dışındaki reflekslerinin iyiden iyiye köreldiğini bir kez daha kanıtladı.

Bu arada AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın sel bölgesine gideceği açıklandı. Orada da halkın tepesine çay atmasını öngörmek zor değil. Bu arada Erdoğan gelecek diye yardım çalışmalarının durdurulduğu da cabası!


Yorum yap

E-Mail adresiniz yayımlanmayacak. İşaretli alanları doldurmanız zorunludur *

Yanıtı iptal et

İlgili yazılar