Hindistan’da ordunun madencileri katletmesi sonrası isyan

Hindistan’da ordunun madencileri katletmesi sonrası isyan

Kapitalizmin açgözlülükte sınır tanımadığı yeni emek rejiminin laboratuvarlarından Hindistan’da madenci katliamı sonrası köylülerin eylemleri sürüyor.

YAŞANACAK DÜNYA

Hindistan’ın Nagaland eyaletinin Oting Köyü’nde Hindistan Ordusu’nun paramiliter gücü Assam Rifles (Assam Tüfekleri), içinde otuzdan fazla işçinin bulunduğu bir kamyona 4 Aralık günü ateş açtı ve vardiyadan dönen maden işçilerinden altı kişi hayatını kaybetti.

Reuters’ta yer alan habere göre “üst düzey bir polisten” aktarılan bilgi ile saldırının nedenine dair şu iddiayı ortaya atıldı: “Askerler, bölgede militan hareketliliğine dair istihbarata sahipti ve kamyonu görünce madencileri isyancı zannetti. Açılan ateşte altı işçi öldü.”

Madencilerin öldürülmesi sonrasında eyleme geçen köylüler Assam Tüfekleri’ne ait araçları ateşe verdi. Polisin saldırdığı eylemlerde sekiz kişi daha öldürüldü.

Kuzey doğudaki Myanmar sınırında, bağımsızlık, otonomi gibi taleplerle mücadele eden gerillalara yönelik askeri operasyonların sürdüğü Nagaland Eyaleti’nde bulunan Mon bölgesinde eyalet yönetimi kitlesel eylemlerin önüne geçmek için internet hizmetlerini kapattı ve sokağa çıkma yasağı ilan etti.

Sınıfın ve emekçilerin ücretli kölelikte sınır tanımayan kapitalistlere karşı isyan ve militan direnişlerle de sık sık gündeme gelen Hindistan’da bu kez öfke ordu kampını hedefleyerek inlerine kadar girdi.


Yorum yap

E-Mail adresiniz yayımlanmayacak. İşaretli alanları doldurmanız zorunludur *

Yanıtı iptal et

İlgili yazılar