İHD: Tahir Elçi’nin katilleri cezasızlıkla ödüllendirilmek isteniyor!

İHD: Tahir Elçi’nin katilleri cezasızlıkla ödüllendirilmek isteniyor!

İHD İstanbul Şubesi, Diyarbakır Baro Başkanı Tahir Elçin’in katledilişinin 6. yılında yaptığı açıklamada, “Tahir Elçi’nin katli de faili meçhul bırakılmak ve katilleri cezasızlıkla ödüllendirilmek isteniyor” diye vurgulayarak, davanın takipçisi olacağını ifade etti

İnsan Hakları Derneği (İHD) İstanbul Şubesi, Tahir Elçi’nin katledilişinin altıncı yılında yaptığı yazılı açıklamada, Elçi’nin insan hakları ve hukuk alanındaki çalışmaları nedeniyle hedef haline getirildiğini, yoğun tehditlere maruz bırakıldığını ama geri adım atmak yerine inandığı yolda yürümeyi tercih ettiğini belirtti.

Çatışma ve savaşın, tarihi ve kültürel mirasa verdiği zararın görülmesi ve durdurulması için de mücadele eden Tahir Elçi’nin, “devam eden çatışma ve operasyonlarda bomba ve kurşunların hedefi haline getirilen tarihi Dört Ayaklı Minare’de meydana gelen tahribata dikkat çekmek ve daha fazla zarar görmesini engellemek için basın açıklaması yapıldığı sırada, Dört Ayaklı Minare’nin yanı başında katledildi” diye kaydedildi.

Açıklamanın devamında Elçi’nin katliyle ilgili davanın gelişim sürecine dikkat çekilerek, şunlar ifade edildi:

Olay yeri incelemesi Tahir Elçi cinayetinden 4 ay sonra ve delillerin yarısına yakını kaybolduktan sonra yapıldı. Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı, soruşturmayı tam 4 buçuk yıl sonra 20 Mart 2020 tarihinde tamamladı. Olay yerinde bulunan polis memurları Sinan Tabur, Mesut Sevgi ve Fuat Tan ve iddianamede PKK üyesi olduğu belirtilen firari sanık Uğur Yakışır’a karşı açılan davanın ilk duruşması 21 Ekim 2020 tarihinde, Diyarbakır 10. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görüldü.

14 Temmuz 2021 günü yapılan 3. duruşmada dinlenen tanık beyanları; soruşturmanın bizzat duruşmayı yürüten savcılık tarafından gerçek dışı beyan ve bilgilerle yönlendirildiğine, asıl faillerin gizlenmek istendiğine dikkat çekti ve etkin soruşturma yürütülmediğini gözler önüne serdi. Silinen kamera kayıtlarının TÜBİTAK tarafından incelenmesi istenen davada duruşmanın 12 Ocak 2022 günü saat 10:00’a bırakılmasına karar verildi

Tahir Elçi katledileli altı yıl oldu. Değişen sadece yılların sayısı, çünkü halen gerçek katilleri bulunmadı, cezalandırılmadı. Faili Meçhul siyasi cinayetlere, gözaltında kayıplara, cezasızlığa ve savaşın yarattığı yıkıma karşı mücadele eden Tahir Elçi’nin katli de faili meçhul bırakılmak ve katilleri cezasızlıkla ödüllendirilmek isteniyor.

İnsan hakları savunucuları olarak bir kez daha yineliyoruz. Buna izin vermeyeceğiz! Tahir Elçi’nin katilleri cezalandırılıncaya kadar olayın takipçisi olacağız. Elçi’nin izinden yürüyecek ve ‘Savaşa hayır barış hemen şimdi!’ demekten vazgeçmeyeceğiz!


Yorum yap

E-Mail adresiniz yayımlanmayacak. İşaretli alanları doldurmanız zorunludur *

Yanıtı iptal et

İlgili yazılar