İkizdere’de Cengiz için özel yasak kararı!

İkizdere’de Cengiz için özel yasak kararı!

Taşocağına karşı direnen Rize İkizdere halkının karşısına pandemi yasaklarının ardından şimdi de Valilik kararıyla 15 gün süreyle her türlü etkinlik, eylem yasağı çıkarıldı!

Beykoz Kaymakamlığı’nın Migros işçilerinin direnişine karşı Anadolu Grup patronu Tuncay Özilhan’ın villasının bulunduğu mahalle için özel yasak kararı çıkarmasının ardından, benzer bir yasak da İkizdere’de Cengiz için çıkarıldı. Cengiz İnşaat yerine bürokratik sorunları çözen, iş makinelerini jandarmayla koruyan, halkın direnişini sahaya sürdüğü jandarma gücüyle kırmaya çalışan devlet, bu direnişle başedemeyeceğini anlayınca şimdi de Valilik üzerinden 15 günlük yasak getirdi. Çıkarılan yasak kararının gerekçeleri bile son derece sınıfsal. “Temel hak ve özgürlükler ile başkalarının hak ve özgürlüklerinin…” diye başlayan açıklama, demokrasi ve özgürlüğün sınırlarının patronların çıkarları tarafından belirlendiğinin dolaylı ilanı niteliğinde.

 Halkın eylemlerini de şiddet olayları kategorisine alan açıklama şöyle:

Temel hak ve özgürlükler ile başkalarının hak ve özgürlüklerinin ve genel asayişin korunması, genel trafik ve yolcu güvenliğinin sağlanması, şiddet olaylarına mahal verilmemesi ve yaygınlaşmasının önlenmesi, yaşanabilecek olumsuz durumların önüne geçilebilmesi maksadıyla, meydan, cadde, sokak, yol, park gibi umuma açık tüm alanlarda; yürüyüş, protesto eylemi, oturma eylemi, açlık grevi, stant açma, çadır kurma, açık ve kapalı yer toplantısı yapma, yüksek sesli yayın yapan araçlar ile konvoy düzenleme, imza kampanyası, konser, şenlik ve miting düzenleme, el ilanı, bildiri ve broşür dağıtma, afiş ve poster asma, toplu karşılama ve uğurlama, basın açıklaması yapma gibi etkinliklerin (parti, sendika, dernek, sivil toplum kuruluşları kongrelerinin, basın açıklamalarının yalnızca parti, sendika, dernek, sivil toplum kuruluşu binalarının içinde sosyal mesafe kurallarına uymak şartıyla düzenlenmesi hariç), yapılmasının 5442 sayılı İl İdaresi Kanununun 11. maddesi ile 2911 sayılı Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanununun 17. maddesine istinaden valilik makamının 16/05/2021 tarih ve 2835 sayılı oluru ile 17/05/2021 günü saat 00:01’den başlayarak, 15 (onbeş) gün süreyle yasaklanmasına karar verilmiştir.


Yorum yap

E-Mail adresiniz yayımlanmayacak. İşaretli alanları doldurmanız zorunludur *

Yanıtı iptal et

İlgili yazılar