İkizdere’de yağma ve talan bayram dinlemiyor!

İkizdere’de yağma ve talan bayram dinlemiyor!

İkizdere’de açılacak taşocağı için gerçekleştirilen doğa katliamı ve bu katliama karşı 24 gündür sergilenen halk direnişi bayramda da devam ediyor

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı tarafından ihalesi Cengiz İnşaat’a verilen İyidere Lojistik Limanı’nın yapımı için gerekli taşların çıkarılması bahanesiyle İkizdere’nin İşkenceredere Vadisi’ne açılmak istenen taşocağına karşı başlayan direniş, 24 gündür kesintisizce devam ediyor. Bölge halkı 24 gündür jandarma ablukası altında, baskı, saldırı ve gözaltılara rağmen iş makinelerinin doğa katliamı gerçekleştirdiği alana ulaşıp, onları engelliyor.

Halk İyidire Limanı yapımında bölgede başka taşocağının açılmayacağının taahhüt edildiğini, bu taahhüdün yazılı belgelerde de yer aldığını, ayrıca İkizdere’de açılmak istenen taşocağı için ruhsat alınmadığını, halka gösterilen ruhsatla gerçek ruhsatların farklı farklı olduğunu, yol güzergahının bile belirlenmediğini ısrarla anlatarak yapılan işin hukuksuz olduğunu belirtiyor. Devlet de bu hukuksuzluğa jandarmasını bekçi kılarak asıl hukukun Cengiz gibi asalakların işini kolaylaştırmak olduğunu döne döne gösteriyor. Halk ayrıca, bakanın ve şirketin liman için gerekli taşın başka hiçbir yerde bulunmadığı beyanlarının da yalan olduğu, keza başka hiçbir yere bakılmadığının resmi yazışmalardan da anlaşıldığını ifade ediyor.

24 gündür bütün yaşamlarını altüst eden bu yağmaya karşı direnen İkizdere halkına bayramın birinci ve ikinci gününde iş makinelerinin çalışmayacağı söylense de gerek dün gerekse bugün belirtilenin aksine iş makineleri çalışıyor. Dün halkın tepkisiyle makinelerdurdurulmuştu, bu nedenle olsa gerek bugün daha fazla jandarma yığarak çalışmaları sürdürüyorlar.

Karadenizlilerden destek

Öte yandan bin 713 Karadenizli yurttaş, “İkizdere’de Taş Ocağı İstemiyoruz!” başlığı taşıyan açıklamayla direnişe destek verdi. İkizdere’de hukuka aykırı bir şekilde taş ocağının yapımına, doğanın geri dönüşü olmayacak tahribatına sessiz kalmayacakları belirtilen açıklamada, “Bugün İkizdere İşkencedere Vadisi yarın başka bir Karadeniz toprağı. Karadenizliler olarak içinde yaşadığımız doğanın şirketlere verilerek katledilmesine izin vermiyoruz. Bu toprak; içerisinde yaşayan ayının, karacanın, balığın, arının, çam ve kestane ağaçlarının, kurdun, kuşun… sayamayacağımız türde canlının ve yöre halkınındır. Şirketlerin yaşam alanlarımızı terk etmesini istiyoruz” ifadeleri yer aldı.


Yorum yap

E-Mail adresiniz yayımlanmayacak. İşaretli alanları doldurmanız zorunludur *

Yanıtı iptal et

İlgili yazılar