İkizdere’de yasalar da kolluk gücü de Cengiz’ler için!

İkizdere’de yasalar da kolluk gücü de Cengiz’ler için!

İkizdere’nin İşkencedere Vadisi’nin taşocağı için yağma ve talana açılmasına karşı başlayan direniş 25. gününü geride bırakırken jandarma, köylülerin nöbet alanına kurduğu çadırları gece düzenlediği baskınla parçaladı ve alanı dağıttı!

Rize İkizdere’deki İşkencedere Vadisi’nin İyidere’de yapılacak limanın yapımına taş sağlanması gerekçesiyle Cengiz İnşaat’ın yağma ve talanına açılmasına karşı başlayan direniş 25. Günü geride bıraktı. Cengiz’in özel kuvvetleri gibi hareket eden jandarma bu sefer de köylülerin iş makinelerinin çalıştığı alana kurdukları çadırları parçaladı. Bu saldırıya karşı köylülere nöbet alanına daha kalabalık şekilde geldiler.

Defalarca jandarmayla karşı karşıya gelen gaz bombalarıyla saldırıya uğrayani yerlerde sürüklenerek gözaltına alınan köylüler, jandarmanın gece kendi çadırlarını parçalaması, gündüz de Cengiz’in iş makinelerini korumasına karşı “Cengiz’in kanunları işliyor” sözleriyle tepki gösterdi.

Köylülerin basınla paylaştıkları videolarda sabaha karşı 02.30’da jandarmanın nöbet alanlarına baskın yaptığı, çadırları sökerek parçaladığı, alanı talan ettiği belirtiliyor. Bir köylü bu tabloya, “Kendi tapulu arazimize kurduğumuz çadırlarda jandarma arama yaptı. Bu cesareti kimden aldılar bilmiyoruz? Biz ışıklarımızı yaktığımızda koşarak çadırdan uzaklaştılar” sözleriyle tepki gösteriyor.

Bu saldırı karşısında sabah erken saatte daha kalabalık şekilde nöbet alanına gelen köylüler, manzarayı görünce jandarmaya gittiklerini, onun da “biz yaptık” dediğini, neden olarak da pandemiyi-valilik kararlarını öne sürdüğünü belirttiler. Bu kararları yazılı olarak istediklerindeyse “gidin savcılıktan alın” yanıtı verildiğini kaydeden köylüler olup bitene tepkilerini, “T.C. kanunları değil Cengiz kanunları işliyor, polis devleti kanunları işliyor. Böyle vicdansızlık olmaz ki, yangından mal kaçırır gibi. Git Cengiz’in makinesini koru, insanlara burada ne olursa olsun” sözleriyle dile getirdiler.

Cengiz’in makinelerinin doğaya verdiği zarar nedeniyle dün bölgede heyelan yaşanmış ve su kaynakları etkilendiği için çeşmelerden çamurlu su akmıştı.

Halk dün çadırlar kurarak, nöbet alanında toplanmış, orada ortak mutfak kurmuş ve direnişlerinin sahiplenmesi çağrısını yinelemişti.


Yorum yap

E-Mail adresiniz yayımlanmayacak. İşaretli alanları doldurmanız zorunludur *

Yanıtı iptal et

İlgili yazılar