İktidar: ‘Adalet’ kavramını HDP kullanamaz!

İktidar: ‘Adalet’ kavramını HDP kullanamaz!

HDP’nin daha önce Eskişehir’de billboardların kırılarak, yırtıldığı “Herkes için adalet” afişleri, Batman Valiliği tarafından da “kışkırtıcı ve tahrik edici” bulunarak yasaklandı

Bütün kavramlar bana aittir ve karşılıkları da sadece ‘benim için’dir, böyle olduğu sürece bir sorun yoktur” demenin pratik karşılıklarına her gün bir yenisini ekleyen siyasi iktidar “adalet” kavramının HDP tarafından kullanılmasına da aynı tahammülsüzlükle yaklaşıyor. HDP’nin “Herkes için adalet” kampanyası kapsamında Batman’da asmak istediği afişleri, partili devletin partili valisi “kışkırtıcı ve tahrik edici” bularak yasakladı, asılmasına izin vermedi. Adalet kavramının muhaliflerince dillendirilmesinden bu denli korkuyor olmalarıysa bir kez daha kral çıplak dedirtti.

Korkunun hangi noktalarda toplandığını olduğu kadar, o korkuyla nasıl bir saldırganlık içinde olabileceklerini de alenen ortaya koyan bu yaklaşımın “kışkırtıcı ve tahrik edici” dediği o afişler şunlar: “Herkes için eşitlik, herkes için adalet”, “Herkes için özgürlük, herkes için adalet”, “Herkes için iş-aş, herkes için adalet” ve “Ji bo mafe zimanê zikmakî  destpeke edalet, Roja Zimanê Zikmakî piroz be-Anadil için, herkes için adalet, Dünya Anadil Günü kutlu olsun”.

Batman’ın partili Valiliği, bu afişleri “kışkırtıcı ve tahrik edici” bularak, yazıları hukuk sistemine karşı olumsuz yargılar oluşturacağı ve provoke edici yürüyüşlere neden olabileceği gerekçesiyle izin vermedi. 

HDP’nin başvurusuna yanıt veren valilik, yasağın gerekçesini şöyle iletti: “İlan ve broşürlerin içerik itibariyle halk arasında hukuk sistemimize karşı olumsuz algılar oluşturularak halkımızın tahrik edilmeye, kışkırtılmaya çalışılabileceği, bu durumun marjinal gruplarca provoke edilerek kanuna aykırı yürüyüş eylem gibi etkinlikler doğurabileceği oluşan huzur ortamı ve kamu düzenini bozabileceğinden bahse konu olan afişlerin asılması uygun görülmemiştir. Yasal olmayan etkinliğe tevessül edilmesi halinde etkinliği düzenleyenler hakkında yasal işlemlerin yapılacağı hususunda; bilgi ve gereğini rica ederim.

Eskişehir’de de billboardlar hedef haline getirilerek kırılmıştı

Aynı yaklaşım daha önce de (13 Şubat) Eskişehir’deki billboardları kırarak gerçeğin ifade edilmesi karşısında nasıl bir düşmanlıkla saldırıya geçtiğini ortaya koymuştu.

HDP’nin “Herkes İçin Adalet” kampanyası kapsamında Eskişehir merkezde belediyelerden kiralanan 8 billborda “Herkes İçin Eşitlik”, “Herkes İçin İş -Aş”, “Herkes İçin Özgürlük”, “Kadınların Özgürlüğü İçin Önce Adalet” afişlerinin asılmasını ilk önce AKP Tanıtım Medya Başkanı Hasan Burgaz, twitterdan şu sözlerle hedef göstermişti: “CHP’li Büyükşehir Belediyesi’nin, HDP’nin eşitlik ve adalet konulu bilboardlarına ilişkin pozitif ayrımcılığını, KAÇAK VİLLA ve KALABAK sorununa ilişkin billboard taleplerimize de göstereceğine inanıyoruz… Büyükşehire çağrıda bulunuyoruz! İnsan aklı ile dalga geçmeyi bırakın! Şehitlerimizin olduğu bir günde PKK’nın sözcüsü olan parti için astığınız bu afişleri kaldırın!!!”

Eskişehir Büyükşehir Belediyesi Meclis toplantısında AKP grubu adına söz alan Orhan Durmuş da, “Böyle bir günde Eskişehir Büyükşehir Belediyesi’nin billboardlarında terör örgütü ile ilişkili olduğu bilinen bir partinin ilanlarının yer almasını kınıyoruz” sözleriyle HDP’yi ve belediyeyi hedef almıştı.

Bu gelişmelerin hemen ardından mesajı alan AKP-MHP’li militanlar gece saatlerinde billboardlara saldırı düzenlemiş, camlarını kırarak hızını alamayıp afişleri de yırtmıştı.

Kısacası, isminde “adalet” kavramını bulunan bir partinin adalet talebine düşmanlığıyla tarihin en büyük ironisinin temsilcisi haline geldiği bu dönem her geçen gün daha saldırgan ve absürt biçimler kazanarak sonuna doğru gitmeye devam ediyor.


Yorum yap

E-Mail adresiniz yayımlanmayacak. İşaretli alanları doldurmanız zorunludur *

Yanıtı iptal et

İlgili yazılar